Naujienos

Kompetencijų ir žinių trūkumas klupdo startuolius: sėkmei siūlo pasitelkti mentorius
2021-01-15

Kompetencijų ir žinių trūkumas klupdo startuolius: sėkmei siūlo pasitelkti mentorius

Turėti startuolį – populiaru ir geidžiama: tai suteikia progą dirbti sau ir kurti pridėtinę vertę visuomenėje. Tačiau tik nedidelė dalis jų išgyvena ar veikia pelningai. Naujų, bet jau užtikrintai [...]

Turėti startuolį – populiaru ir geidžiama: tai suteikia progą dirbti sau ir kurti pridėtinę vertę visuomenėje. Tačiau tik nedidelė dalis jų išgyvena ar veikia pelningai. Naujų, bet jau užtikrintai per rinką besiiriančių Lietuvos startuolių atstovai pastebi, jog mentorystė gali tapti vienu iš sėkmės faktorių.

„Statistika atskleidžia, kad išgyventi pavyksta vos 1 proc. pasaulio startuolių. Tačiau skaičiai apie išlikusiųjų sėkmę taip pat nėra džiuginantys: 30 proc. vos suduria galą su galu ir tik 40 proc. yra pelningi. Nesėkmės priežastys įvairios, tačiau neretai jomis tampa nepakankamas įsigilinimas į rinkos poreikius, rinkodaros problemos, įvairių kompetencijų, pvz., rengiant verslo planą, trūkumas, taip pat – vadovaujamosios ir sprendimų priėmimo patirties stoka“, – sakė Laima Kaušpadienė, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė. 

Pasak jos, iniciatyvų, padedančių startuoliams rasti ar išgryninti idėją, turėti mentorių bei įgyti žinių vystymui, netrūksta, pvz., jau 5-tus metus Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko organizuojamas „Futurepreneurs“ pre-akseleratorius. Praėjusiais metais šia galimybe pasinaudoję startuoliai „Elertis“ ir „Mindletic“ šiandien vis stipriau įsitvirtina rinkoje.

Skatina žaliąją energetiką ir kuriasi darbo vietą sau

Skaitmeninę atsinaujinančios energijos mainų platformą kuriantis „Elertis“ siekia žaliosios energijos gamintojus sujungti su vartotojais ir taip sudaryti galimybę jiems pirkti bei parduoti elektros energiją. Kartu įmonė diegia ir dirbtinio intelekto (DI) sprendimą, kuris, analizuodamas vartotojų elgseną ir įpročius, padės taupyti energiją.

„Energetikos rinka vis dar ganėtinai uždara, tačiau pamažu yra liberalizuojama. Vieni iš mūsų siekių – sukurti vartotojams patogų ir naudingą žaliosios energijos mainų sprendimą, šviesti juos energijos vartojimo, taupymo klausimu bei skatinti žaliąją energetiką“, – teigė viena iš startuolio įkūrėjų Ieva Bružaitė.

Nors idėjos užuomazga kūrėjams Dariui Bružui ir Ievai Bružaitei kilo daugiau nei prieš metus, ją išgryninti ir suburti komandą pavyko dalyvaujant tvaraus verslo pre-akseleratoriuje. Šiandien startuolis jau turi sukūręs platformos prototipą, aktyviai bendrauja su Estijos energijos skirstymo operatoriumi duomenų prieigos klausimu ir jau gali pasigirti sulaukęs beveik 40 tūkst. eurų finansavimo.

„Keturi iš penkių komandos narių turi kitus darbus, aš – studijuoju, tačiau mūsų planas ir noras – ateityje dirbti sau. Tad dabar intensyviai dirbame finansavimo klausimu“, – ateities planus atskleidė I. Bružaitė.

Nuo idėjos iki verslo – mažiau nei metai

Startuolis „Mindletic“ – tai emocinis sporto klubas, veikiantis mobiliosios programėlės pagrindu ir skirtas stebėti, prognozuoti bei užkirsti kelią asmens vidinės gerovės disbalansui. Čia vartotojas gali ne tik išsiaiškinti, sekti savo emocinę būseną, bet ir ją treniruoti, pvz., atlikdamas kvėpavimo pratimus, bendraudamas su bendruomene pokalbių kambariuose ar konsultuodamasis individualiai su psichologais.

Startuolio įkūrėja Ieva Vaitkevičiūtė pasakoja, jog idėją spręsti žmogaus emocinės sveikatos klausimą ji brandino jau kurį laiką, tačiau pandemija paspartino įgyvendinimą.

„Pandemijos metu žmonėms tapo patogiau ir natūraliau kalbėtis apie tai, kaip galima tapti stipresniais, kaip išmokti atremti sunkumus ar kitas sudėtingas situacijas“, – kalbėjo I. Vaitkevičiūtė. 

Pavasarį startavusi idėja – šiandien visiškai funkcionuojantis įrankis, skirtas tiek pavieniams žmonėms, tiek ir organizacijoms, siekiančioms padėti darbuotojams stiprinti emocinį atsparumą. I. Vaitkevičiūtė skaičiuoja, kad per savaitę startuolis suteikia apie 60–70 konsultacijų įmonių darbuotojams: „Anoniminių anketų metu išsiaiškinome, kad žmonės konsultacijas laiko išties vertingomis ir už tai yra dėkingi savo darbdaviams. Jie puikiai supranta, kad gera emocinė savijauta reiškia ir fizinę gerovę – gerą miegą, mitybą, odos būklę, energiją ir kūrybiškumą.“

Startuolis šiandien jau gali pasigirti ne tik žinomomis tarptautinėmis kompanijomis ir keturiomis savivaldybėmis klientų sąraše, bet ir susikurtomis darbo vietomis. „Mums tai tęsėsi kiek daugiau nei pusę metų. Tik prieš mėnesį prisijungė kiti trys komandos nariai, dabar šiam verslui skiriantys visą savo laiką“, – pastebėjo I. Vaitkevičiūtė.

Pamokos ir mentorystė – dalis startuolio sėkmės

Pašnekovės pasakoja, kad norint užtikrintai vystyti startuolį, turėti gerą pirminę verslo idėją neužtenka. Mentorystė, galimybė mokytis iš kitų ir įgyti žinių padeda ne tik kritiškai įvertinti savo idėją, verslo planą, bet ir tvirčiau žengti pirmuosius žingsnius. Abu šie startuoliai – tvaraus „Futurepreneurs“ laimėtojai, į programą pernai užsiregistravo turėdami apčiuopiamą, tačiau dar neišgrynintą verslo idėją.

„Ieškojome pastiprinimo, t. y. didesnės komandos, ir norėjome įgauti daugiau žinių, mokytis bei suprasti, kokius aspektus būtina apgalvoti verslo kūrimo pradžioje. Konsultavomės su beveik 10 mentorių – savo srities profesionalų. Visi tie pokalbiai padėjo mums pažvelgti į savo verslo idėją iš skirtingų pusių, ją išgryninti ir įvertinti, kas svarbiausia jos vystyme. Programos metu ir kilo mintis įtraukti vartotojo elgsenos matavimo aspektą“, – sakė I. Bružaitė.

I. Vaitkevičiūtės teigimu, mentorystė sudaro galimybes augti, o naujos pažintys ir viešumas gali padėti surasti ir pirmąjį verslo partnerį: „Turėjome galimybę konsultuotis su tokiais profesionalais, prie kokių prieigos nebūtume turėję patys. Jų patarimai mums suteikė galimybę augti toliau. Galiausiai, dalyvavimas panašiuose renginiuose reiškia ir didesnį matomumą. Tai atvėrė kelią į mūsų pirmąjį verslo partnerį-klientą – žinomą skandinavų kapitalo banką Lietuvoje.“

„Futurepreneurs“ ir šiemet kviečia verslo idėją turinčius ar ją vystyti svajojančius asmenis dalyvauti tvaraus verslo pre-akseleratoriuje ir taip įgyti reikiamų žinių įgyvendinimui. Programos pradžia – vasario 10 d. Per dviejų mėnesių laikotarpį dalyviams bus organizuojamos mokymų sesijos, o platus mentorių tinklas padės įsigilinti į konkretaus verslo specifiką. Nemokamas renginys vyks internetu. Registruotis galima čia: https://futurepreneurs.eu/registration/

Plačiau
„Volatile technologies LT“ kuria dirbtinį intelektą uoslei suprasti ir stebėti
2021-01-13

„Volatile technologies LT“ kuria dirbtinį intelektą uoslei suprasti ir stebėti

Kol alaus daryklose profesionalūs uostytojai rašo balus kiekvienai gėrimo partijai ir taip stengiasi užtikrinti, jog gamyklą palieka tik aukščiausios kokybės produktas, „Volatile Technologies [...]

Kol alaus daryklose profesionalūs uostytojai rašo balus kiekvienai gėrimo partijai ir taip stengiasi užtikrinti, jog gamyklą palieka tik aukščiausios kokybės produktas, „Volatile Technologies LT“ startuolio įkūrėjai Adomas Malaiška ir Lucas Lopez jau antrus metus vysto elektroninės uoslės technologiją. Parko CERN inkubatoriuje įsikūrusio startuolio sprendimas padės kontroliuoti maisto ir gėrimų kokybę tiksliau, automatiškai ir viso gamybos proceso metu.

 

Įkvėpimas – vabzdžių ir žmonių reakcija į kvapą

Startuolio kuriama elektroninės uoslės technologija – tai mobilus įrenginys, sensorių ir dirbtinio intelekto (DI) pagalba sekantis kvapus ir taip kontroliuojantis maisto bei gėrimų kokybę.

Vystyti šią technologiją A. Malaiška ir L. Lopez nusprendė išsamiau panagrinėję rinką ir supratę, kad žmogaus kvapo suvokimas – ypač sudėtinga, tačiau šiandien vis dar labai nepažinta sritis, o jai skirti sprendimai gali sukurti didelę vertę ateityje.

„Įkvėpimo mes semiamės iš biologinių reiškinių, t. y. to, kaip vabzdžiai ar žmonės reaguoja į kvapus. Mes bandome sukurti algoritmą, kuris, pasitelkus rinkoje esamus sensorius, reaguotų geriau ir tiksliau. Mūsų technologija iš esmės yra dujų sensorių kombinavimas su DI algoritmais. Tai veikia išmokimo ir atkartojimo principu“, – pasakoja A. Malaiška.

Šiuo metu startuolis koncentruojasi į siaurą sritį – alaus atšaką. Pasak A. Malaiškos, tai leidžia operuoti tikslesniais duomenimis, stebėti atsikartojimus. Vis tik ateityje įmonės tikslas – kvapo pajautimo skaitmeninimas, leidžiantis dar didesnį ir platesnį pritaikymą.

A. Malaiška pažymi, kad jų kuriamas skaitmeninės uoslės įrenginys, prieš patekdamas pas užsakovus, bus individualiai apmokomas ir paruošiamas. O šiandien, turėdami jau trečiąją produkto versiją, startuolio įkūrėjai ją vis dar derina, tobulina, tačiau jau kalba apie pirmuosius kontraktus minėtiems apmokymams.

Padės maisto ir gėrimų gamintojams

„Volatile Technologies LT“ kuriamas sprendimas orientuotas, pirmiausia, į maisto ir gėrimų gamintojus. Tikimasi, kad tai padės kontroliuoti produktų kokybę ir taip sumažinti įvairiose maisto tiekimo grandinės etapuose išmetamą didelį kiekį produktų. Nors, statrtuolio įkūrėjų teigimu, galutiniai vartotojai – daugiausiai maisto produktų išmetanti grandis, nemažai jo iššvaistoma ir gamybos procese, pavyzdžiui, kai aludaris raugia alų ar pieno gamintojai raugia pieną, pasitaiko atvejų, jog ingredientai dėl įvairių priežasčių ar nepakankamo stebėjimo sugenda.

„Gamybos procese, remiantis bendraisiais tyrimais, vidutiniškai yra išmetama apie 4 proc. maisto produktų. Netgi alaus pramonėje, kurioje dirba ypač patyrę aludariai, pasitaiko atvejų, kai procese įvyksta minimalūs pokyčiai, pavyzdžiui, netgi kruopščiai stebint temperatūrą, natūralios fermentacijos metu įvyksta nemažai nuokrypių. Būtent šiame procese ir norime pritaikyti savo kuriamą technologiją, t. y. maisto ar gėrimų gamybos metu – nuo ingrediento atvykimo iki produkto išsiuntimo į prekybos vietą – procesą kontroliuoti labai aiškiai, tiksliai ir greitai“, – sako A. Malaiška.

Tarp ragautojų ir tyrimų laboratorijose

Šiandien beveik visose maisto rūšyse už gaminio kokybės kontrolę yra atsakingi žmonės. „Tai – ragautojai ar uostytojai, kurių, pavyzdžiui, vertinant alų, būna ir virš 10. Jie renkasi kiekvieną dieną, ima alaus mėginius, juos uosto ir rašo jiems balus. 

Tam tikri cheminiai elementai – kvapo defektai – atsikartoja visuose maistuose tik skirtingais kiekiais. Kai jų atsiranda per daug – produktas tampa netinkamu vartoti. Iš viso aluje išskiriama apie 20 pagrindinių kvapo defektų – sieros, sugedusio kiaušinio, obuolių, banano, sviestinis ir panašūs poskoniai. Balų vidurkį specialistai išveda kiekvienai maisto ar gėrimų partijai: jei tas pažymys yra geresnis nei nustatyta riba, tuomet produktai keliauja ant prekystalių, jei ne – į perdirbimą arba tiesiog yra išmetami“, – gamybos virtuvę atskleidžia startuolio įkūrėjas.

Nors tokio žmogaus atliekamo darbo subjektyvumą bandoma mažinti pasitelkiant ne vieną asmenį, o visą jų grupę, užtikrinti visiško tikslumo neįmanoma. „Žmogus labai gerai užuodžia kvapus, bet labai nestabiliai tai daro. Pavyzdžiui, vieną dieną gali pasakyti, kad užuodžia 8 balus iš 10 obuolių kvapo, o rytoj tokioje pat partijoje –  4 iš 10. Išoriniai faktoriai stipriai veikia žmogaus vertinimą“, – tikina A. Malaiška. 

Tačiau „Volatile Technologies LT“ vystomo sprendimo tikslas nėra pakeisti šiuos darbuotojus. Priešingai – siekiama padėti kontroliuoti procesą tais atvejais, kai žmonės to padaryti negali, kai tai yra per brangu ar nepraktiška. „Žmones lengviau surinkti kartą į dieną ragavimui, bet maisto gamyboje ingredientai yra atvežami, apdorojami ir išsiunčiami nuolat. Mūsų prietaisas leistų papildomai stebėti tas proceso dalis, kurių testuotojų komisija ar lėtesni laboratoriniai testai praktiškai negali sužiūrėti. Tad mes siekiame sukurti prietaisą, kuris stebėtų ingredientus viso gamybos proceso metu ir darytų tai automatiškai“, – sako startuolio įkūrėjas.

A. Malaiška teigia, kad elektroninės uoslės prietaisas galėtų tam tikrais atvejais tapti paprastesne alternatyva chromatografijai: „Šis cheminės analizės metodas dujas ar skysčius išskaido į molekules ir gali tiksliai nurodyti, iš kokių molekulių susideda konkrečios dujos. Nors tai – labai tikslus ir patikimas metodas, įranga yra labai brangi, su ja dirbti turi profesionalūs technologai, o pats procesais užtrunka ganėtinai ilgai.“ 

Startuolio sukurtą skaitmeninės uoslės įrenginį bus galima nesudėtingai pritaikyti ten, kur minėta cheminė analizė yra negalima ar per brangi, juo galės būti tikrinamas didesnis skaičius mėginių ir tai bus daroma greičiau ir pigiau. 

Kartu su dvejomis kitomis įmonėmis, „Volatile Technologies LT“ startuolis pateko į CERN inkubatorių, įsikūrusį Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parke. Per dvejų metų inkubavimo periodą startuolis gaus ne tik 40.000 Eur finansinę paramą, bet ir iki 40 valandų nemokamų konsultacijų su ekspertais bei kitas inovacijų paramos paslaugas.

Plačiau
Pradėtas įgyvendinti „Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centro“ projektas
2020-12-17

Pradėtas įgyvendinti „Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centro“ projektas

Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas subūrė Inovacijų grupę ir kartu su devyniomis skaitmenines inovacijas kuriančiomis organizacijomis 2020 m. gruodžio mėn. pradėjo įgyvendinti [...]

Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas subūrė Inovacijų grupę ir kartu su devyniomis skaitmenines inovacijas kuriančiomis organizacijomis 2020 m. gruodžio mėn. pradėjo įgyvendinti projektą „Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centro veiklos ir paslaugų plėtra“. 

Įgyvendinant projektą, Vilniuje, Saulėtekio slėnyje, iškils iki 6500 kv. m dydžio Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centras, kurio investicijoms skiriama apie 6 mln. eurų, dalį finansuojant Europos Sąjungos strūktūrinių fondų lėšomis. 

Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centre veiks 14 įvairaus pobūdžio laboratorijų bei 11 tyrimų, prototipų gamybos, testavimo patalpų, kuriose bus įdiegta naujausia, beveik 2 mln. eurų vertės įranga. Centro paslaugomis naudosis skaitmeninius sprendimus kuriančios ir diegiančios įmonės, kurios veikia informacinių technologijų, lazerių ir nanotechnologijų, švariųjų technologijų, gyvybės mokslų ir biotechnologijų, elektroninių prietaisų ir mechatronikos, skaitmeninės statybos ir projektavimo technologijų srityse. 

Projekto metu bus siekiama įgyvendinti  šiuos tikslus:

• Supažindinti įmones su inovatyvių skaitmeninių sprendimų privalumais bei įgyvendinimo galimybėmis (finansinėmis ir techninėmis) bei skatinti jas investuoti į skaitmenines inovacijas; 

• Stiprinti turimas skaitmeninimo kompetencijas bei gerinti infrastruktūrą. Tai padės įmonėms gauti naujausią informaciją bei teikti profesionalią ekspertinę pagalbą kuriant skaitmenizavimo prototipus, koncepcijas, diegiant skaitmenizavimo sprendimus, procesų automatizaciją, vykdant MTEP ir inovacines veiklas; 

• Plėsti bendradarbystės ryšius, siekiant suteikti įmonėms galimybę plėsti klientų ratą ir paslaugų spektrą (technologinė žvalgyba ir brokerystė).

Vykdant Projektą bus teikiamos inovacijų konsultacinės ir inovacijų paramos paslaugos, vykdomos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklos, apimančios mokslinius tyrimus, produktų/paslaugų prototipų ir/ar koncepcijų kūrimą, jų testavimą laboratorinėmis ir realiomis sąlygomis. 

Planuojama, jog Projekto metu Centro paslaugomis besinaudojančios įmonės sukurs per 450 naujų gaminių, paslaugų ar procesų prototipų.

Projektas iš dalies finansuojamas Europos regioninės plėtros fondų lėšomis pagal priemonės „Skaitmeniniai inovacijų centrai“ kvietimą Nr. 01.2.1-LVPA-K-857-01. 

ES_logo_IVP

Plačiau
Verslo (r)evoliucija: žaliosios technologijos atveria naujas galimybes
2020-12-14

Verslo (r)evoliucija: žaliosios technologijos atveria naujas galimybes

Klimato kaita ne tik kelia iššūkių, bet ir atveria naujų galimybių verslui. Komercinė veikla generuoja didžiąją dalį išmetamo anglies dvideginio, o vien tik 100 [...]

Klimato kaita ne tik kelia iššūkių, bet ir atveria naujų galimybių verslui. Komercinė veikla generuoja didžiąją dalį išmetamo anglies dvideginio, o vien tik 100 didžiausių pasaulio bendrovių sukuria apie 70 proc. šių teršalų. Tad ekologiškų sprendimų vystymas ir žaliosios technologijos verslui atsiveria naujas galimybes, gruodžio pradžioje vykusiame Kalėdiniame Baltijos klasterių forume teigė Laima Kaušpadienė.

„Šiandien įmonėms neužtenka siekti veiklos efektyvumo. Produktai, paslaugos ir veiklos, paliekančios ryškų CO2 pėdsaką, tampa vis mažiau populiarios tarp vartotojų, kurių sąmoningumas aplinkosaugos klausimu sparčiai auga. Tad verslo pasaulis susiduria su vartotojų ir investuotojų spaudimu, skatinančiu pereiti prie tvaresnių verslo modelių“, – sakė Lietuvos švariųjų technologijų klasterio koordinatorė bei Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė L. Kaušpadienė.

Remiantis gamybinių įmonių Europoje apklausa, įvairios žaliavos ir komponentai sudaro nuo 40 iki 60 proc. visų gamybos įmonių sąnaudų. Tai diktuoja poreikį ieškoti sprendimų, leidžiančių sumažinti priklausomybę nuo išteklių, švaistymą ir tuo pat metu didinančių išteklių našumą, skatinančių darbo vietų kūrimąsi bei verslo augimą.

Pasak L. Kaušpadienės, žiedinė ekonomika – sritis, kurioje slypi didžiulis naujovių potencialas, mat būtent čia egzistuoja nemažai neišnaudotų galimybių. Ko šiuo klausimu turėtų imtis kiekvienas verslas? Mažiausia, ką bendrovės turėtų padaryti – visoje savo vertės grandinėje patikrinti, ką galima pakartotinai panaudoti, o ką – perdirbti. Tačiau ne mažiau svarbu – daugiau dėmesio skirti savo veiklos efektyvumo didinimui. 

„Neefektyvios sistemos ar infrastruktūra švaisto mūsų šaltinius. Tampa svarbu investuoti į sprendimus, kurie efektyviai naudoja energiją, resursus ir atliekas, pavyzdžiui – į žaliąsias technologijas, skatinančias elektrą varomų transporto priemonių plėtrą, plastiko iš atliekų gamybą, statyti ekologiškus namus ir investuoti į pažangų, tvarų žemės ūkį“, – teigė A. Kaušpadienė ir pridūrė, kad šiuo metu vykstančių pokyčių priešakinėse linijose atsidurs verslai, siūlantys tokius sprendimus, ir finansinės institucijos, į juos nukreipiančios kapitalą.

3 didžiausi pokyčiai, skatinantys žaliąsias technologijas

Globalios problemos reikalauja globalių, tvarių sprendimų. Juos įgyvendinti padeda ketvirtoji pramonės revoliucija, skatinanti revoliucinius pokyčius trijose esminėse srityse – ekonomikos, pramonės ir ryšių. 

Ekonominiu aspektu vykstantys pokyčiai koncentruojasi į skaitmeninimą. Siekiant daugiausiai CO2 išmetančius pasaulio miestus paversti žalesniais, prireiktų skirti daug finansų – maždaug 2 proc. nuo viso pasaulio BVP. Tačiau tai pakeisti galima didinant našumą bei efektyvumą ne fiziškai, o skaitmeninant įvairius sektorius – nuo sveikatos ar transporto iki energetikos. 

„Vienas skaitmeninimo sveikatos sektoriuje pavyzdžių – mūsų parke įsikūrusi įmonė „Oxipit“, kurianti dirbtinio intelekto (DI) sprendimus radiologijai. Jų „ChestEye“ technoligija – tai DI paremtas sprendimas, padedantis sumažinti radiologijos specialistų indėlį, reikalingą diagnozei nustatyti, ir gerinantis gydytojo produktyvumą. Šis sprendimas ypač vertingas tose pasaulio šalyse, kuriose jaučiamas gydytojų-radiologų trūkumas“, – pasakojo L. Kaušpadienė.

Antroji – pramonės srities revoliucija, kuri koncentruojasi į produktyvumo didinimą ir su švaistymu susijusių problemų sprendimą visoje pramonėje. Pavyzdžiui, žemės ūkyje, kur maždaug pusė viso pasaulio maisto užauginama naudojant drėkinimą, o beveik 70 proc. – gėlą vandenį, ketvirtoji pramonės revoliucija leidžia ūkiams vandenį naudoti efektyviai, t. y. tiek, kiek reikia.

„Puikus tokių sprendimų pavyzdys – Lietuvos švariųjų agro technologijų startuolis „Baltic Freya“, kuriantis vertikalaus ūkininkavimo modulines sistemas, kurios maistinių ir medicininių augalų auginimui nenaudoja žemės. Augalai auginami ant specialaus audinio, o jų šaknys kabo rūke, kuris aprūpina juos tiksliu reikalingų maistinių medžiagų kiekiu ir leidžia jiems pasisavinti reikiamą deguonį. Atliekamas stebėjimas ir vertinimas leidžia realiu laiku kontroliuoti reikiamą rūko kiekį ir koncentraciją“, – pabrėžė L. Kaušpadienė.

Paskutinioji, t. y. trečioji, revoliucija, prie kurios pamažu artėjame, yra susijusi su ryšiu bei 5G technologija. Dideliu našumu pasižymintis 5G ryšys – savo prigimtimi yra ekologiškas, nes leidžia stipriai sumažinti energijos suvartojimą. Tai, kartu su kitomis technologijomis – DI ar debesų kompiuterija – sudaro galimybes įvairioms pramonės šakoms efektyviau įgyvendinti naujus projektus. Kuo daugiau įrenginių prisijungia prie tinko, ir kuo spartesnis tampa ryšys, tuo daugiau stebėsenos galimybių atsiveria, pavyzdžiui, kontroliuoti energijos suvartojimą. Pasak L. Kaušpadienės, puikus tokios technologijos pavyzdys – jau kurį laiką Lietuvoje veikiantys išmanieji elektros skaitikliai, leidžiantys žmonės tiksliau stebėti ir kontroliuoti savo energijos suvartojimą, o tiekėjui – nustatyti ir spręsti kylančias problemas.

L. Kaušpadienės teigimu, šią verslo transformaciją lengvina ir skatina Europos Žaliasis kursas, numatantis finansines priemones tvariems projektams.

LT švariųjų technologijų klasteris – pagalba verslui

Lietuvos švariųjų technologijų klasterio koordinatorė Julija Maslinskaitė konferencijos metu pabrėžė, kad Lietuvai siekiant tapti švariųjų technologijų lydere Baltijos šalių regione, poziciją stiprinti padeda Lietuvos švariųjų technologijų klasteris. Jis vienija srityje veikiančias įmones, mokslo ir studijų institucijas bei kitus subjektus.

„Narystė klasteryje kuria pridėtinę vertę įvairioms organizacijoms ir ypač – žaliąsias technologijas vystančiam verslui. Pirmiausia, užtikrinamos puikios bendradarbiavimo galimybės – nariai gali naudotis stipriu švarių technologijų ekspertų tinklu, megzti kontaktus su kitomis šias technologijas vystančiomis kompanijomis Lietuvoje ar už šalies ribų. Jie taip pat gali kooperuotis kurdami įvairius sprendimus ar vystydami produktus, kartu dalyvauti viešuosiuose konkursuose ar tarptautinėse finansavimo programose“, – pabrėžė J. Maslinskaitė.

Klasterio nariai neretai pažymi, kad buvimas organizacijoje leidžia jiems lengviau ir pigiau gauti reikiamą, specializuotą informaciją ar palaikyti ryšius su sprendimų priėmėjais. Klasteris savo ruožtu užtikrina narių atstovavimą įvairiuose renginiuose ir susitikimuose, aktyviai kuria ir plėtoja patį tinklą.

„Lietuvos švariųjų technologijų klasteris skatina naujoves, kuria geresnę aplinką moksliniams tyrimams ir jų plėtrai, lengvina investicijų pritraukimą“, – pažymėjo J. Maslinskaitė. 

Šiuo metu klasteris vienija 37 narius, veikiančius įvairiose švariųjų technologijų srityse – nuo atsinaujinančios energetikos iki žemės ūkio.

 

Kalėdinis Baltijos klasterių forumas – kasmetinis renginys, kurį organizuoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Šių metų informacinio renginio metu šalies ir užsienio ekspertai pristatė klasterių politikos aktualijas, tendencijas ir plėtros galimybes. Taip pat buvo aptartos Lietuvos klasterių ekosistemos naujienos.

Plačiau
Nominuotas Vilniaus mokslo ir verslo organizacijų tinklas – jo pagrindu kuriamas Europos skaitmeninių inovacijų centras
2020-11-27

Nominuotas Vilniaus mokslo ir verslo organizacijų tinklas – jo pagrindu kuriamas Europos skaitmeninių inovacijų centras

Šių metų lapkričio 20 dieną stipriausių Lietuvos mokslo ir verslo atstovų konsorciumas buvo nominuotas Europos komisijai kaip Europos skaitmeninių inovacijų centras (ESIC) Vilniaus regionui. ESIC, [...]

Šių metų lapkričio 20 dieną stipriausių Lietuvos mokslo ir verslo atstovų konsorciumas buvo nominuotas Europos komisijai kaip Europos skaitmeninių inovacijų centras (ESIC) Vilniaus regionui. ESIC, sutelkęs skaitmeninių technologijų kompetencijas ir infrastruktūrą, teiks skaitmenizacijos ir inovacijų paramos bei konsultacijų paslaugas mažoms ir vidutinėms įmonėms bei viešajam sektoriui.

Europos skaitmeninių inovacijų centras orientuosis į tris pagrindines technologinių sprendimų tiekimo sritis:

 • Informacinės ir ryšių technologijos,
 • Automatizacija ir robotika,
 • Skaitmeninių gamybos procesų technologijos (tokios kaip elektroninės sistemos ir komponentai).

Vilniaus regione, ypač pramonės įmonėse, stebimas tokių sprendimų poreikio augimas, tad centro partneriai užtikrins, kad jie būtų tinkamai atliepiami. Paslaugų spektras varijuos nuo profesionalios konsultacijos bei verslo skaitmenizacijos lygio vertinimo iki galutinio sprendimo įgyvendinimo ir diegimo į įmonės procesus.

Stiprus mokslo ir studijų institucijų pasirengimas

„Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VILNIUS TECH) tai puiki proga didinti tiesioginio bendradarbiavimo galimybes su privačiuoju sektoriumi. Universitete sutelkta tiek technologinė infrastruktūra, tiek žmonių potencialas, kurie jau daug metų dirba su robotikos, informacinėmis, ryšių ir kitomis technologijomis. Mokslininkų komandos dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose projektuose, tad tikrai turime ką pasiūlyti siekiantiems įgyvendinti skaitmenizacijos procesus“, – pažymi VILNIUS TECH mokslo ir inovacijų prorektorius dr. Antanas Čenys.

Vilniaus universiteto (VU) mokslo prorektorė dr. Edita Sužiedėlienė džiaugiasi, kad „šis centras ne tik rems Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo įmones skaitmenizacijos procesuose, bet taip pat ruoš tikslinių kompetencijų būsimus specialistus – taip Lietuva didins savo ekonominį potencialą bei efektyvumą. Mūsų turima technologinė infrastruktūra, aukštojo našumo kompiuteriai bei pasaulinio lygio mokslininkai jau dabar yra paklausūs privačiame sektoriuje, o kartu su centro partneriais prognozuojame šio poreikio augimą.“

Skaitmenizacija pandemijos akivaizdoje

Dabar skaitmenizacija yra kaip niekad aktuali – dauguma rinkos vertintojų įvardina tai kaip pagrindinį procesą, siekiant išlaikyti ekonominį augimą po pasaulinės pandemijos. Skaitmenizacija apima tiek verslo, gamybos procesų efektyvinimą, tiek darbuotojų kompetencijų ugdymą, prisitaikant prie kintančių rinkos poreikių. „Pandemijos metu pamatėme, kaip svarbu turėti galimybę organizuoti darbą nuotoliniu būdu ar užtikrinti klientams paslaugų bei produktų pasiekiamumą tiesiog naudojantis kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu. Tai dar labiau mus skatina užsiimti tarpininko tarp viešojo ir privataus sektoriaus poziciją – siekiame, kad Lietuvos įmonės pasinaudotų visomis teikiamomis verslo paramos galimybėmis ir taptų regiono skaitmenizacijos lyderėmis“, – pasakoja Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko, koordinuojančio Skaitmeninių inovacijų centrą, vadovė dr. Laima Kaušpadienė.

ESIC partneriai yra sutelkę daugiametę tarptautinio bei nacionalinio bendradarbiavimo patirtį, kuri susijusi su kompetencijų ugdymu, eksperimentine plėtra, technologijų perdavimu ar kita inovatyvia veikla. Viename iš Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko koordinuojamų tarptautinių projektų atlikta lyginamoji analizė tarp Skandinavijos bei Baltijos šalių SIC parodė, kokie technologijų infrastruktūros bei kompetencijų skirtumai tarp šių dviejų regionų. „Skandinavijos šalys vis dar identifikuojamos kaip skaitmenizacijos lyderės, todėl ši analizė paskatino mus remtis gerąja praktika, telkti kompetencijas ir plėsti paslaugų spektrą“, – akcentuoja Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė Laima Kaušpadienė. Saulėtekio slėnio SIC iki metų pabaigos planuoja sėkmingai įdiegti virtualų skaitmeninės brandos įsivertinimo įrankį bei Baltijos jūros regiono šalių skaitmeninių kompetencijų žemėlapį – tai taip pat tarptautinio bendradarbiavimo su užsienio SIC rezultatai.

Auganti regiono rinka – skaitmenizacijos procesų rezultatas

Pasaulinės rinkos apžvalgininkai pastebi, kad Centrinės ir Rytų Europos, kuriai priskiriama ir Lietuva, ekonomika patyrė didelį augimą per pastaruosius 20 metų. 2019 metais šiame regione buvo fiksuojamas mažiausias nedarbo lygis, ženkliai išaugęs darbo produktyvumas ir šie skaičiai sparčiai vejasi fiksuojamus Vakarų Europoje. Skaitmenizacija identifikuojama kaip viena iš pagrindinių tokio augimo skatintojų bei planuojama, kad šis procesas ir toliau progresuos.

Aktyviai keletą metų veikiančio Robotikos skaitmeninių inovacijų centro, padedančio Lietuvos įmonėms skaitmenizuotis, vadovas Justinas Katkus pastebi, kad Lietuvos verslas jau supranta skaitmenizacijos naudą. „Lietuvoje stebime dviejų greičių ekonomiką. Viename vyrauja verslas, kurio procesai jau yra skaitmeniniai nuo pradžios iki pabaigos, žmonės dirba su naujausiomis priemonėmis, gali bet kuriuo metu sekti procesus, dirbti tiek vietoje, tiek nuotoliniu būdu, gali vertinti procesų efektyvumą. Tačiau turime ir kitą – verslus, kurie, deja, dar dirba su senosiomis, atgyvenusiomis technologijomis. Pastarajai verslo kategorijai mes ir turime padėti tapti konkurencingesniais, įveiklindami automatizacijos, procesų skaitmeninimo, robotizacijos ar kitus instrumentus. Jau yra aišku, kad skaitmenizacija visų pirma turi sudaryti sąlygas esamų darbo vietų ir verslo apimčių išlaikymui ir tokiu būdu padėti tiek Lietuvai, tiek Europai išlikti konkurencingoms.“

Vilniaus miesto administracijos patarėja skaitmenizacijos klausimais Eglė Radvilė džiaugiasi regiono skatmenizacijos ambicijomis: „Viena svarbiausių Vilniaus krypčių yra apjungti verslo, mokslo ir valstybinio sektoriaus skaitmeninį žinojimą ir juo dalintis. Skaitmeninės (angl. future readiness index) brandos suvienodinimas ir auginimas per informacines technologijas, AI, robotiką ir tarpusavio bendravimą yra Vilniaus siekis ir visų Vilniečių ateitis.“

Pandemija taip pat parodė, kad centrinės ir rytų Europos šalys dar neišnaudojo savo skaitmeninės ekonomikos potencialo limito. Pasikeitus rinkos aplinkai, atsirado beveik 12 mln. naujų interneto paslaugų vartotojų. Didžiausias naujų vartotojų augimas – tarp vyresnio amžiaus grupės žmonių. Tai matydami, privatūs verslai vis aktyviau ieško būdų prisitaikyti prie skaitmeninio amžiaus naujovių, didinti verslo procesų efektyvumą ir išnaudoti paramos atveriamas galimybes.

Europos skaitmeninių inovacijų centrą sudaro: VILNIUS TECH, Vilniaus universitetas, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas, Lietuvos robotikos asociacija, Lietuvos biotechnologų asociacija, Visorių informacinių technologijų parkas, Vilniaus miesto savivaldybė, UAB BOD Lenses ir Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Fizinių ir technologijos mokslų centras. 9 šio centro partneriai veikia Vilniaus regione ir reprezentuoja skirtingas kompetencijas bei sritis: mokslo ir studijų institucijos, asociacijos, inovacijų paramos organizacijos, viešąjį sektorių atstovaujanti Vilniaus miesto savivaldybė. Visos šios organizacijos jau dabar vienija atskirus skaitmeninimo kompetencijų centrus, atstovauja jų interesus, koordinuoja bendras veiklas bei skatina tinklaveiką, o dabar apjungia savo jėgas, infrastruktūrą ir kompetencijas bendram siekiui – visapusiškos Lietuvos pramonės, smulkaus ir vidutinio bei viešojo sektoriaus skaitmeninės transformacijos.

Plačiau
Tarptautinė švariųjų technologijų konferencija Vilniuje – atsakas karščiuojančiai planetai
2020-11-19

Tarptautinė švariųjų technologijų konferencija Vilniuje – atsakas karščiuojančiai planetai

Klimato kaitos, mažėjančios bioįvairovės, senkančių žemės resursų bei taršos problemų sprendimai – pagrindinis mūsų kartos uždavinys. Tai Žemės mums užduodami klausimai, į kuriuos atsakymų [...]

Klimato kaitos, mažėjančios bioįvairovės, senkančių žemės resursų bei taršos problemų sprendimai – pagrindinis mūsų kartos uždavinys. Tai Žemės mums užduodami klausimai, į kuriuos atsakymų pateiks verslas bei privatus sektorius. Taip lapkričio 19 dieną Vilniuje atidarydamas tarptautinę švariųjų technologijų konferenciją „Baltic Clean Technology Conference & Matchmaking Event“ teigė Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

Lietuvos, Estijos, Suomijos, Danijos mokslininkai, investuotojai, startuoliai ir kiti inovacijų ekosistemos dalyviai konferencijoje tarėsi, kaip paskatinti švariųjų technologijų plėtrą Baltijos jūros regione, investicijas į žaliąsias inovacijas ir paspartinti verslo bei mokslo bendradarbiavimą siekiant žaliosios ekonomikos suklestėjimo.

Nuo žalių darbo vietų iki ateities mietų

Švariųjų technologijų ateitį ir naudą pristatęs „Greentech South“ vadovas ir „International Cleantech Network“ valdybos narys dr. Davidas Hutchinsonas akcentavo švariųjų technologijų reikšmę kuriant klimatui palankią, žiedinę ekonomiką. „Žalios darbo vietos, energetinė nepriklausomybė, tinkami gyvenimui miestai yra tik keli jos pavyzdžiai. Mūsų patirtis „Greentech South“ rodo, kad būtent tokios sąlygos yra reikalingos, norint greičiau pereiti prie nulinės emisijos“, – pabrėžė dr. D.Hutchinsonas.

Kaip švariųjų technologijų klasteriai gali paskatinti žaliosios ekonomikos pokyčius, kalbėjo AVAESEN klasterio vadovė Bianca Dragomir. „Europos žaliasis kursas sukurs 1 mln. naujų žalių darbo vietų ir proc. pakels BVP iki 2030 m. Norint pasiekti naują žalesnę realybę, Europai reikės kritinės masės atvirų, tarpusavyje bendradarbiaujančių, tarpsektorinių inovacijų ekosistemų, kuriančių teigiamą įtaką greitai ir dideliu mastu”, – sakė B.Dragomir.

Diskusijoje apie paramą švariųjų technologijų inovacijoms Baltijos šalyse „Supporting cleantech innovations in the Baltics“ patirtimi dalijęsi Lietuvos, Estijos, Suomijos ir Danijos atstovai apžvelgė geriausias „cleantech“ naujovių palaikymo praktikas šiame regione.

Švarių technologijų idėjų nestinga, bet jų įveiklinimas – problema

„Norėdami pakeisti vartotojų elgesį ir kurti tvarias vertės grandines bei verslo modelius, pirmiausia turime įveiklinti švariąsias technologijas Baltijos šalyse“, – pabrėžė Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko vadovė Laima Kaušpadienė.

Dirbant su jaunais novatoriais matyti, kad potencialą turinčių švariųjų technologijų idėjų tikrai netrūksta, tačiau kūrėjai dažnai stokoja žinių apie savo idėjų pritaikymą rinkai ir verslo kūrimo procesus. „Savo veiklomis siekiame jiems padėti: organizuojame verslumo mokymus, konsultuojame, siūlome prieigą prie mentorių tinklo, padedame užmegzti kontaktus su potencialiais partneriais ir investuotojais“, – dalijosi L.Kaušpadienė.

Mokslas ir verslas turi veikti išvien

Vilniaus universiteto Mokslo prorektorė prof. Edita Sužiedėlienė partnerystę mokslinių tyrimų srityje išskyrė kaip labai svarbią dedamąją siekiant mokslo rezultatų ir inovacijų diegimo sėkmės.

„Bendradarbiavimas su verslo partneriais turi įtakos mokslinių tyrimų ir universitete vykdomų studijų kokybei, skatina didesnę studijų programų atitiktį darbo rinkos poreikiams, įgalina universitete sukauptą mokslinį potencialą ir užtikrina efektyvesnį mokslinių tyrimų rezultatų komercinimą”, – diskusijoje apie mokslo ir verslo bendradarbiavimą švariųjų technologijų srityje sakė prof. Edita Sužiedėlienė.

Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto Mokslo ir inovacijų prorektorius prof. Antano Čenio įsitikinimu, švariųjų technologijų verslas negali būti efektyvus be šiuolaikinio mokslo, tai pat kaip švariųjų technologijų mokslas negali pakeisti pasaulio be bendradarbiavimo su verslu.

Be minėtų aukštųjų mokyklų atstovų diskusijoje apie mokslo ir verslo bendradarbiavimą kuriant švariąsias technologijas pasisakė Klaipėdos universiteto, Baltijos Aplinkos Forumo ir „Power Up Energy Technologies“ atstovai, o diskusijoje apie investicijas į švariąsias technologijas – verslo pre-akseleratoriaus „Cleantech ForEst“ (Estija), akseleratoriaus „Energy Spin“ (Suomija) ir hibridinio startuolių akseleratoriaus bei fondo „Katalista Ventures“ (Lietuva) atstovai.

Baltijos jūros regiono įmonės pristatė savo išradimus

Tarptautinės švariųjų technologijų konferencijos tikslai – supažindinti visuomenę su aplinkai naudingomis Baltijos šalių inovacijomis ir verslo atstovams sukurti erdvę užmegzti naudingas tarptautines pažintis. Renginio metu patirtimi bei žiniomis dalijosi ne tik Baltijos jūros regiono inovacijų ekosistemos veikėjai, bet ir įspūdingą patirtį šioje srityje sukaupę ekspertai iš Ispanijos bei Jungtinės Karalystės.

Baltijos jūros regiono įmonės pristatė savo išradimus, inovacijas transporto ir logistikos, energetikos, maisto ir žemės ūkio sektoriuose, pateikė konkrečių tvaraus išteklių panaudojimo pavyzdžių.

Susipažinti bei rasti sąlyčio taškų turėjo galimybę tvariais sprendimais suinteresuoti politikai, Baltijos jūros regiono investuotojai, žaliųjų technologijų startuoliai, tyrėjai ir visi, neabejingi draugiškų aplinkai technologijų plėtra. Susitikimams ir naujiems kontaktams megzti pasitarnavo speciali konferencijos tinklaveikos platforma.

Paskelbtas beveik 1 mlr. eurų vertės „Horizontas 2020” kvietimas

Renginio pabaigoje Lietuvos mokslo tarybos Vyriausiasis specialistas Viktoras Mongirdas pristatė Europos žaliojo kurso kvietimą, pagrindines dalyvavimo jame ir finansavimo sąlygas.

Siekdama reaguoti į Europos ekologinio susitarimo tikslų skubumą ir užmojus, ES bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (H2020) paskelbė kvietimą, kurio vertė beveik 1 milijardas eurų. Kvietimą sudaro aštuonios teminės (klimatas, energetika, tvari pramonė, statyba ir renovacija, tvarus judumas, nuo lauko iki stalo, biologinė įvairovė, nustokime teršti) sritys ir kelios horizontalios sritys.

Tarptautinę konferenciją „Baltic Clean Technology Conference & Matchmaking Event“ organizavo Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko koordinuojamas Lietuvos švariųjų technologijų klasteris, Cleantech ForEst (Estija), Merinova Technology Centre (Suomija), CLEAN (Danija). Pagrindinis renginio partneris – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Plačiau
Tarptautinė švariųjų technologijų konferencija Vilniuje suburs inovacijų ekosistemos dalyvius
2020-11-11

Tarptautinė švariųjų technologijų konferencija Vilniuje suburs inovacijų ekosistemos dalyvius

Kaip paskatinti švariųjų technologijų plėtrą Baltijos jūros regione, investicijas į žaliąsias inovacijas ir paspartinti verslo bei mokslo bendradarbiavimą siekiant žaliosios ekonomikos [...]

Kaip paskatinti švariųjų technologijų plėtrą Baltijos jūros regione, investicijas į žaliąsias inovacijas ir paspartinti verslo bei mokslo bendradarbiavimą siekiant žaliosios ekonomikos suklestėjimo? Lapkričio 19 dieną Vilniuje rengiamoje tarptautinėje švariųjų technologijų konferencijoje „Baltic Clean Technology Conference & Matchmaking Event“ tarsis Lietuvos, Estijos, Suomijos, Danijos mokslininkai, investuotojai, startuoliai ir kiti inovacijų ekosistemos dalyviai.

Pasak Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorės Laimos Kaušpadienės, Baltijos jūros regione kuriama daug švariųjų technologijų sprendimų, tačiau apie juos per mažai kalbama.

„Šia konferencija siekiame dviejų tikslų: supažindinti visuomenę su aplinkai naudingomis Baltijos šalių inovacijomis, o verslo atstovams sukurti erdvę užmegzti naudingas tarptautines pažintis. Renginio metu savo patirtimi bei žiniomis dalintis pakvietėme ne tik mūsų regiono inovacijų ekosistemos veikėjus, bet ir įspūdingą patirtį šioje srityje sukaupusius ekspertus iš Ispanijos bei Jungtinės Karalystės”, – sakė L. Kaušpadienė.

Švariųjų technologijų konferencijoje Baltijos jūros regiono įmonės pristatys savo išradimus, inovacijas transporto ir logistikos, energetikos, maisto ir žemės ūkio sektoriuose, pateiks konkrečių tvaraus išteklių panaudojimo pavyzdžių.

Ši konferencija - tai ir galimybė susipažinti bei rasti sąlyčio taškų tvariais sprendimais suinteresuotiems politikams, Baltijos jūros regiono investuotojams, žaliųjų technologijų startuoliams, tyrėjams ir visiems, kurie neabejingi draugiškų aplinkai technologijų plėtra. Nors konferencijos dalyviai ir žiūrovai bendroje erdvėje nesusitiks, visi registruoti dalyviai bus pakviesti į specialią tinklaveikos platformą.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vadovo Ginto Kimčio teigimu, norėdami stabdyti klimato kaitą, privalome investuoti į tvaraus vystymosi ir švariųjų technologijų kūrimą bei skatinti verslo ir mokslo bendradarbiavimą: „Jei mokslo institucijos dalinsis savo sukauptomis žiniomis, mokslinių tyrimų baze ir kompetencijomis, o tvarius verslus kuriantys verslininkai bei startuoliai pasitelks mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą, išvystysime inovatyvius aukštos pridėtinės vertės produktus ir pagrįstai pretenduosime būti tarp švariųjų technologijų lyderių visame regione“.

Lietuvoje švariųjų technologijų sektorius – vienas iš prioritetinių sektorių, įtrauktų į Sumanios specializacijos strategiją. Jos įgyvendinimui skiriamos ES struktūrinių fondų priemonės, pavyzdžiui, MITA administruojama Europos Komisijos programa „Horizontas 2020“, kurios viena tematinių sričių kaip tik ir yra „Saugi, švari ir efektyviai naudojama energija“.

Tarptautinę konferenciją „Baltic Clean Technology Conference & Matchmaking Event“ organizuoja Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko koordinuojamas Lietuvos švariųjų technologijų klasteris, Cleantech ForEst (Estija), Merinova Technology Centre (Suomija), CLEAN (Danija). Pagrindinis renginio partneris - Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Daugiau informacijos apie konferencijos programą, temas ir kalbėtojus galima rasti čia.

Plačiau
Hakatono „Hack4Vilnius“ nugalėtojai pasiūlė naują būdą pažinti sostinės lankytinas vietas
2020-10-19

Hakatono „Hack4Vilnius“ nugalėtojai pasiūlė naują būdą pažinti sostinės lankytinas vietas

Spalio 16–18 d. trečius metus iš eilės vykęs Vilniaus miesto idėjoms skirtas hakatonas „Hack4Vilnius“ praturtino miestą 19 naujų idėjų, sprendžiančių miesto taršos, automobilių spūsčių, [...]

Spalio 16–18 d. trečius metus iš eilės vykęs Vilniaus miesto idėjoms skirtas hakatonas „Hack4Vilnius“ praturtino miestą 19 naujų idėjų, sprendžiančių miesto taršos, automobilių spūsčių, darnios kaimynystės, laisvalaikio planavimo, turizmo ir kitas Vilniaus problemas.

Nuotolinis renginys subūrė daugiau nei 150 dalyvių (programuotojų, verslo vystytojų ir kitų sričių atstovų), kuriems sprendimus plėtoti ir įgyvendinti padėjo 16 įvairių sričių specialistų, rizikos kapitalo fondų ir miesto organizacijų atstovų. Hakatone dalyvavusios komandos visą savaitgalį bandė įveikti inovatyvaus judumo mieste iššūkius, siūlė sumanaus, saugaus ir įtraukiančio miesto aplinkos sprendimus.

Renginio atidarymo metu „Hack4Vilnius“ globėjas Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pabrėžė, kad Vilnius siekia būti radikaliausiai atvirų duomenų politiką įgyvendinančiu miestu, ir hakatono dalyvius ragino naudotis miesto duomenimis ir nebijoti kurti naujus sprendimus, kurie sugriautų net nusistovėjusias tradicijas.

"My Wonder Bird" komanda

Pagrindinį 1500 eurų prizą, įsteigtą „Cognizant Technology Solutions Lithuania“, laimėjo komanda „My Wonder Bird“, pasiūliusi sprendimą, kaip sumaniai, tačiau kartu produktyviai surasti ir apžiūrėti Vilniaus lankytinas vietas. Maršrutą lankytojas susiplanuoja „Tinder“ programėlės principu: patikusios vietos sudėliojamos į planą ir paskirstomos pagal atskiras dienas, nurodant optimalų maršrutą.

"GMA" komanda

Galimybę tris mėnesius toliau plėtoti savo sumanymą Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Kūrybiškumo ir inovacijų centre „LinkMenų fabrikas“ laimėjo komanda „GMA“, pasiūliusi idėją, kaip paskatinti moksleivius domėtis gamtos mokslais pasitelkiant realius eksperimentus ir taip išplečiant tradicinių mokyklų bendrojo ugdymo programų galimybes.

"ARfilter" komanda

Bilietus į didžiausią Baltijos šalyse vykstančią programuotojų konferenciją „Build Stuff 2020“ iškovojo „Arfilter“ komanda, pateikusi sprendimą, kaip pasitelkus dirbtinį intelektą ir pridėtinę realybę paskatinti žmones aktyviau dalyvauti balsuojant už įvairius projektus mieste.

Plačiau
„Hack4Vilnius“: virtualioje realybėje gims išmanūs sprendimai sostinei
2020-09-18

„Hack4Vilnius“: virtualioje realybėje gims išmanūs sprendimai sostinei

Spalio 16–18 d. jau trečiąjį kartą vyks Vilniaus miesto hakatonas „Hack4Vilnius“. 50 valandų truksiantis idėjų generavimo maratonas kvies dalyvius kurti sumanaus miesto aplinkos sprendimus, [...]
Spalio 16–18 d. jau trečiąjį kartą vyks Vilniaus miesto hakatonas „Hack4Vilnius“. 50 valandų truksiantis idėjų generavimo maratonas kvies dalyvius kurti sumanaus miesto aplinkos sprendimus, inovatyvaus judumo mieste pasiūlymus ir rasti būdų, kaip Vilnių paversti kuo saugesniu ir labiau įtraukiančiu miestu. Nors šiemet hakatonas persikelia į virtualią erdvę, kaip ir kasmet, renginio metu vyks mentorystės sesijos su įvairių sričių ekspertais, verslumo ir verslo idėjų pristatymo mokymai.

Kompetencijas ugdys specialistas iš Danijos

Iššūkio sąvoka, turėjusi neigiamą konotaciją Covid-19 kontekste, yra hakatonų variklis. Ne išimtis ir ,,Hack4Vilnius“, kuriame dalyviai galės siūlyti savo idėjas arba imtis spręsti vieną iš hakatono organizatorių ir partnerių iškeltų iššūkių Vilniaus miesto inovacijoms kurti. Laukiami patys įvairiausi pasiūlymai ir miesto problemų sprendimo būdai.
 
Organizatoriai pastebi, kad dalis prototipų būna stiprūs idėjiškai, bet, juos pristatant komisijai, pritrūksta aiškios tolesnio plėtojimo ir monetizacijos strategijos. Siekiant stiprinti šias kompetencijas, šiemet renginio dalyviams mokymus apie idėjų pristatymą ves kompanijos „Opencircle Capital“ partneris Jensas Kristianas Damsgaardas, kuris per savo karjerą sėkmingai licencijavo daugiau kaip 75 įvairių sričių technologijas kompanijoms, tad puikiai žino, kaip pateikti idėją, kad ji būtų patraukli investuotojams.

,,Hack4Vilnius“ idėjoms padeda virsti realybe

Iki šiol vykę hakatonai „Hack4Vilnius“ iš viso sulaukė daugiau nei 250 dalyvių, sukūrusių 40 prototipų išmanesniam Vilniui. Dalis tokių projektų sėkmingai plėtojami ir po renginio patenka į tarptautinės rinkos akiratį.
 
„Į hakatoną atėjome norėdami pasinerti į kūrybinę atmosferą. Labai džiaugiamės paslaugiais mentoriais, motyvuotais dalyviais ir tuo, kad renginio metu gimusi idėja yra plėtojama toliau“, – džiaugiasi Algirdas Augustaitis iš „Lituanica X“ komandos, kuri pasiūlė sprendimą, kaip dalytis vaikų kuriamais žaidimais interneto portaluose.
 
Pirmojo hakatono nugalėtojų komanda „Reality Check“ sukūrė ir sėkmingai plėtoja programėlę „GetPet“, veikiančią „Tinder“ principu, skirtą padėti išsirinkti ir atsakingai priimti sprendimą globoti prieglaudoje esantį gyvūną. Ši programėlė jau buvo paminėta „The Washington Post“, „The New York Times“ bei kituose užsienio portaluose ir jaukius namus ir mylinčius šeimininkus padėjo rasti ne vienam prieglaudų augintiniui.
 
Pernykščio „Hack4Vilnius“ nugalėtojų komandos „Raindrop“ sukurtas sensorius sėkmingai matuoja dirvožemio drėgmę, temperatūrą ir realiuoju laiku siunčia informaciją apie tai, kada laistyti augalus. „Raindrop“ komandos nariai įsitikinę, kad pagrindinis hakatono privalumas yra galimybė sukurti baigtą produktą per gana trumpą laiko tarpą.
„Visas darbas vyksta labai efektyviai ir intensyviai, tad randamas tiesiausias kelias rezultato link“, – teigė nugalėtojai. Jų sukurtas sensorius veikia Vilniuje įsikūrusiame „Technariume“.

Dalyvių komandoms – vertingi prizai ir kompetencijų ugdymo galimybė

,,Hack4Vilnius“ komandos varžysis dėl pagrindinio 1500 eurų vertės prizo, kurį įsteigė „Cognizant Technology Solutions Lithuania“.
 
„Plėtodami verslą siekiame ne tik auginti savo komandų kompetencijas, bet ir aktyviai dalyvauti vietinės bendruomenės veikloje – sudaryti sąlygas entuziastams realizuoti savo idėjas ir populiarinti technologines profesijas. „Hack4Vilnius“ yra puikus renginys, suteikęs pirminį impulsą ne vienam startuoliui“, – teigia įmonės IT departamento vadovas Andrius Byčkovas.
Dalyviai taip pat turės galimybę savo pasiūlytą idėją 3 mėnesius plėtoti „VilniusTech“ „LinkMenų fabrike“, laimėti bilietus į didžiausią Baltijos šalyse vykstančią programuotojų konferenciją „Build Stuff 2020“ bei “CodeAcademy” 1000 eurų stipendiją pasirinktiems kursams.
 

___

 

„Hack4Vilnius“ organizatoriai laukia visų miesto gyventojų idėjų ir pasiūlymų, kaip sostinę paversti inovatyvesniu, saugesniu, patrauklesniu miestu, ir kviečia iškelti iššūkį hakatono dalyvių komandoms. Tai padaryti galima čia.
Dalyvių registracija į hakatoną „Hack4Vilnius“ vyksta iki spalio 12 d. 23.59 val. Užpildyti registracijos formą galima čia.
 
 
„Hack4Vilnius 2020“ organizuoja Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas, Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, „Cognizant Technology Solutions Lithuania“.
Plačiau
„ClimateLaunchpad“ nacionalinis finišas: tvariausios idėjos ir diskusijos apie planetos bei verslo ateitį
2020-08-21

„ClimateLaunchpad“ nacionalinis finišas: tvariausios idėjos ir diskusijos apie planetos bei verslo ateitį

Trys komandos, pasiūliusios kaip CO2 mažinimui patalpose efektyviai panaudoti dumblius, „įdarbinti“ žemės ūkio atliekas bei sukurti tvarias, biologiškai skaidomas pakuotes laimėjo pasaulinio žaliųjų [...]

Trys komandos, pasiūliusios kaip CO2 mažinimui patalpose efektyviai panaudoti dumblius, „įdarbinti“ žemės ūkio atliekas bei sukurti tvarias, biologiškai skaidomas pakuotes laimėjo pasaulinio žaliųjų verslo idėjų konkurso „ClimateLaunchpad“ nacionalinę atranką. Renginio metu taip pat vyko verslo, politikos bei mokslininkų diskusija apie būtinybę ir galimybes stabdyti klimato kaitą. 

Pirmoji vieta nacionaliniame konkurse atiteko komandai „Algy“, kuriančiai automatizuotą dumblių auginimo akvariumų tinklą, kuris filtruotų patalpų orą ir pašalintų CO2. Antrąją vietą pelnė „Pack’n GREEN“, siūlanti maistą išsinešti pakuoti į biologinę kompostuojamo popieriaus plaušienos pakuotę. Trečioji vieta atiteko komandai „Sustainline“, kuri rado sprendimą, kaip žemės ūkio atliekas panaudoti iš jų gaminant biologiškai skaidomas pakuotes.

Trys komandos laimėtojos pateko į kitą konkurso etapą ir įgijo galimybę savo idėjas pristatyti Europos finale. Pasiruošti Europos finalui komandoms laimėtojoms padės finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centras „Rockit“, skyręs laimėtojams mentorystės sesijas.

Konkurso dalyvių idėjos bei kitos žaliosios inovacijos turi potencialo bent iš dalies prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Tam, kad būtų išvengta katastrofiškų klimato kaitos padarinių, ypač reikalinga tvari kelių itin taršių sektorių pažanga, tačiau svarbūs visi verslo ir gyventojų žingsniai link tvarumo, konkurso diskusijos „Verslo ir politikos vaidmuo stabdant klimato kaitą“ metu sako Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros jaunesnysis mokslo darbuotojas Justinas Kilpys.

„Globaliu mastu didžioji dalis šios taršos ateina iš energetikos, žemės ūkio, pramonės ir transporto. Tvari pažanga šiuose sektoriuose duotų didžiausią teigiamą poveikį mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį atmosferoje. Nemažinant taršos vidutinė Žemės temperatūra per ateinančius 80 metų galėtų pakilti 5 °C ir daugiau. Tai lemtų tiesioginį neigiamą poveikį žmonių sveikatai, maisto ir geriamo vandens stygių bei socialinių įtampų ir konfliktų didėjimą“, – pažymi J. Kilpys. 

Įmonių ateitis – tvarumas

Pasak programos partnerio banko „Swedbank“ Lietuvoje vadovės Dovilės Grigienės, didėjantis visuomenės sąmoningumas, politiniai sprendimai ir kintantis investuotojų požiūris lemia tai, kad visas ateities verslas privalės būti tvarus. 

„ES reikalavimai verslui dėl CO2 emisijų nuolat griežtėja, o ateityje netvarus verslo veikimas gali ne tik apriboti jo galimybes gauti finansavimą, bet ir tapti griežtų sankcijų objektu. Šiandieną tvarus verslas yra patrauklesnis darbuotojams, klientams ir investuotojams. Taigi, tvarių idėjų tapimo sėkmingais verslais potencialas kasdien auga, o tvarumo elementai versle tampa ne tik socialinės atsakomybės, reputacijos, tačiau ir verslo sėkmės garantu“ – sako D. Grigienė.

Kaip pažymi D. Grigienė, „Swedbank“ turi išsikėlęs aiškius tikslus, kaip sumažinti savo veiklos lemiamas CO2 emisijas – kitąmet beveik 40 proc. CO2 emisijų ketinama sumažinti atsisakant verslo kelionių ir renkantis nuotolinius susitikimus, patalpose bankas naudoja žaliąją energiją, efektyviai mažina atliekų kiekius bei rūšiuoja.

Savo klientus ir partnerius „Swedbank“ taip pat skatina rinktis tvaresnius sprendimus – suteikia palankesnes finansavimo sąlygas mažiau taršiems automobiliams, namų saulės elektrinėms, į tvarumo kriterijus atsižvelgia finansuodamas verslus, investuodamas. Pernai į tvarų verslą „Swedbank“ Lietuvoje nukreipė 370 mln. eurų pensijų fondų lėšų.

Tvarumą dar tik bando prisijaukinti

„Katalista Ventures“ bendraįkūrėja bei vadovė Greta Radzevičiūtė sako, kad nors jauni verslai, startuoliai supranta tvarumo svarbą bei nori prisidėti prie teigiamų pokyčių, žinių, kaip tai gali padaryti, jiems trūksta.

„Nors ir daug startuolių jau kalba apie tvarumą bei suvokia šios temos svarbą, žinių lygis, kas yra tvarumas, kaip sukurti tvarius verslo modelius, kaip matuoti savo poveikį bei jį teisingai iškomunikuoti, vis dar yra gana žemas. Norint kurti iš tiesų tvarius verslus, sprendžiančius opias pasaulines problemas, tvarumas turi tapti ne tik atskiru startuolio departamentu ar strategijos dalimi, ji turi būti integruotas taip, kad tvarumo strategija bei verslo strategija būtų vienas ir tas pats, o visi startuolio komandos nariai remtųsi tais pačiais, pagal verslo strateginius tikslus nustatytais tvarumo prioritetais“, – kalba G. Radzevičiūtė.

Itin svarbus vaidmuo tenka politikai

Savo ruožtu eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus kabineto vadovas Marius Vaščega pasakoja apie politikos vaidmenį stabdant klimato kaitą bei ES Žaliąjį kursą, kuriuo Bendrija siekia iki 2050 m. neutralizuoti poveikį klimatui

„Klimato kaita yra sisteminė krizė, kuri skausmingai ūmėja ir grasina fatališkais padariniais. Ji reikalauja mūsų neatidėliotino dėmesio. Europos žaliasis kursas yra sisteminis atsakas į sisteminę klimato kaitos krizę. Jis susideda iš aiškios žaliosios strategijos visoms sritims nuo energetikos, transporto ir statybų iki išteklių naudojimo, bioįvairovės ir aplinkos apsaugos. Jo tikslas – sukurti naują, tvarią ekonomiką, gerbiančią natūralias pasaulio ribas“, – sako M. Vaščega.

M. Vaščega sako, kad Europos Komisija (EK) stengiasi ir savo pavyzdžiu demonstruoti, kaip galima prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Tai – toli pažengusi skaitmenizacija, galimybė darbuotojams gauti kompensacijas viešojo transporto kelinėms, kuriomis naudojasi daugybė EK darbuotojų.  Pasak jo, miestuose viešojo transporto naudojimas ypatingai prisideda prie CO2 emisijų mažinimo.

„Taip pat labai svarbu nepamiršti pandemijos metu išmoktų pamokų. Paaiškėjo, kad nebūtina turėti tiek daug verslo ir kitų kelionių – daugybę klausimų galima išspręsti nuotoliniu būdu, kartais netgi efektyviau ir dalyvaujant daugiau žmonių nei gyvai“, – kalba M. Vaščega.

„ClimateLaunchpad“ konkursas leidžia dalyviams pasitikrinti savo verslo idėjos potencialą, išgirsti naudingų patarimų, o nugalėtojams – patraukti tarptautinių investuotojų ir partnerių dėmesį“, – sako konkurso organizatoriaus – Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko – direktorė Laima Kaušpadienė.

„ClimateLaunchpad“ – didžiausias pasaulyje žaliųjų verslo idėjų konkursas, kurio nacionalinę atranką Lietuvoje nuo 2015 metų vykdo Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas. Pagrindiniai 2020 m. programos partneriai – „Swedbank“ Lietuvoje bei finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centras „Rockit“.

 

Nuotraukų albumas: https://bit.ly/3hvk2iE 

Renginio video: https://bit.ly/3ldDpif

 

 

Plačiau
Saulėtekio slėnyje iškils skaitmeninių inovacijų centras su beveik 2 mln. vertės MTEP įranga
2020-08-18

Saulėtekio slėnyje iškils skaitmeninių inovacijų centras su beveik 2 mln. vertės MTEP įranga

Saulėtekio slėnyje telkiamas skaitmeninių inovacijų kūrimo ir diegimo branduolys – čia 2023 metais iškils naujas Skaitmeninių inovacijų centras. Centro [...]

Saulėtekio slėnyje telkiamas skaitmeninių inovacijų kūrimo ir diegimo branduolys – čia 2023 metais iškils naujas Skaitmeninių inovacijų centras. Centro pastato plėtrai numatoma skirti apie 6 mln. eurų, iš kurių iki 30 % sudarys Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijos, kita dalis – banko paskola. Planuojama, jog Skaitmeninių inovacijų centras per beveik 6 metų laikotarpį įmonėms suteiks paslaugų už beveik 33 mln. Eurų. Numatoma, jog Centro paslaugomis besinaudojančios įmonės sukurs per 450 naujų gaminių, paslaugų ar procesų prototipų.

Naujausia infrastruktūra už beveik 2 mln. eurų

Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centre veiks 14 įvairaus pobūdžio laboratorijų bei 11 tyrimų, prototipų gamybos, testavimo patalpų. Jose bus įdiegta naujausia, beveik 2 mln. Eur vertės įranga. Centro paslaugomis naudosis skaitmeninius sprendimus kuriančios ir diegiančios įmonės, kurios veikia informacinių technologijų, lazerių ir nanotechnologijų, švariųjų technologijų, gyvybės mokslų ir biotechnologijų, elektroninių prietaisų ir mechatronikos, skaitmeninės statybos ir projektavimo technologijų srityse. Skaitmenizacijos paslaugas Centre teiks plati centro narių grupė, kurią sudaro tokios įmonės, kaip „Femtika“, „CasZyme”, „R and R Technology”, „Prodivi“, „Critical Security“, „SENSmetry“, „Saulės grąža“, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, „ECM studija“. Centro veiklą koordinuoja Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas.

Prieiga prie visos Saulėtekio slėnio infrastruktūros

Iki 7000 kv. m. dydžio centras iškils greta kitų Saulėtekio slėnyje esančių atviros prieigos centrų – Fizinių ir technologijos mokslų centro, Gyvybės mokslų centro, Biotechnologijų verslo inkubatoriaus. Saulėtekio slėnyje veikia Vilniaus universitetas ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas – jų sinergija padės geriau išnaudoti inovacinį, mokslinį bei technologinį potencialą įmonių skaitmeninimui ir spartesniam jų prisitaikymui prie ketvirtosios pramonės revoliucijos. 

Pagalba norintiems skaitmenizuoti savo procesus 

Numatoma, jog naujame Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centre vyks renginiai, mokymai ir kursai, bus teikiamos konsultacinės ir inovacijų paramos paslaugos. Įmonės, ieškančios pagalbos skaitmenizuojant verslo procesus, jau dabar gali kreiptis į Centro komandą. Centro komandą sudaro skaitmeninių inovacijų ekspertai, teikiantys konsultacijas bei atliekantys įmonių technologinius auditus. 

„Skaitmeninės technologijos vystosi labai sparčiai ir verslo skaitmenizacija nebėra tik konkurencingumo rinkoje klausimas, tai – išlikimo klausimas. Šiuo metu gausu kvietimų ir finansavimo galimybių, skirtų verslo procesų skaitmeninimui, todėl labai rekomenduojame jais pasinaudoti. Norintys skaitmenizuoti verslo procesus, bet nežinantys nuo ko pradėti ar stokojantys žinių, gali kreiptis į Centro ekspertus, kurie suteiks reikiamą informaciją ir perduos gerąją patirtį”, – teigia Laima Kaušpadienė, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko, kuris koordinuoja Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centrą, vadovė.

Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centrą 2017 m. įkūrė ir koordinuoja Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas. Centras vienija Lietuvos skaitmeninių inovacijų lyderius ir bendradarbiauja su daugiau nei 50 partnerių organizacijų visoje Europoje.

Plačiau
Žaliųjų verslo idėjų konkurse „ClimateLaunchpad“ nustebinti pasaulį sieks ir lietuviai
2020-08-07

Žaliųjų verslo idėjų konkurse „ClimateLaunchpad“ nustebinti pasaulį sieks ir lietuviai

Pandemijos kontekste ima ryškėti dar didesnė tvarumo svarba – didžiausias pasaulyje žaliųjų verslo idėjų konkursas „ClimateLaunchpad“ šįmet pritraukė [...]

Pandemijos kontekste ima ryškėti dar didesnė tvarumo svarba – didžiausias pasaulyje žaliųjų verslo idėjų konkursas „ClimateLaunchpad“ šįmet pritraukė rekordinį 3 tūkst. dalyvių skaičių iš įvairių šalių, įskaitant ir Lietuvą. Rugpjūčio 21-ąją 8 lietuvių komandos susitiks nacionaliniame konkurso finale. Tarp pretendentų laimėti nacionalinį konkursą – tvaresnių pakuočių, žemės ūkio veiklos bei inovacijų švaresniam patalpų orui idėjos.

„Kelyje link tvaresnio rytojaus svarbūs trys dalykai – kiekvieno gyventojo indėlis, dabar egzistuojančio verslo pokyčiai ir inovacijos. Pastarųjų atveju konkursas leidžia pasitikrinti savo verslo idėjos potencialą, išgirsti ekspertų patarimus, o nugalėtojams – patraukti tarptautinių investuotojų dėmesį“, – sako konkurso organizatoriaus – Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko – direktorė Laima Kaušpadienė.

Savo ruožtu programos partnerio Lietuvoje banko „Swedbank“ vadovė Dovilė Grigienė atkreipia dėmesį į tai, kad šalies visuomenė tvarumo temoje tampa sąmoningesnė. Keičiasi ir reikalavimai verslui, todėl tvarios idėjos ir inovacijos turi didelį potencialą ir yra ypač patrauklios investuotojams. „Kovoje su klimato kaita reikšminga kiekviena inovacija, galinti žmonių ir verslų kasdienybę padaryti draugiškesnę aplinkai. Visuomenei, politikams ir investuotojams vis labiau atsigręžiant į tvarias verslo idėjas, jų potencialas kasdien didėja. Svarbu suprasti, kad tvarumas yra susijęs ne tik su rizikom, bet ir su didžiulėmis verslo plėtros galimybėmis. „Swedbank“ tvarumas yra strateginės svarbos sritis, todėl matome didelę prasmę prisidėti prie žaliųjų verslumo iniciatyvų, tokių kaip „ClimateLaunchpad“, – teigia D. Grigienė.

Ieško sprendimų atliekų, plastiko ir CO2 mažinimui

Nacionalinėje Lietuvos atrankoje šiemet varžosi 8 komandos:

 • „Ncellum“ komandos idėja – iš kankorėžių atliekų gaminti nanokristalinę celiuliozę, kuri suformuotų ir stiprintų bioplastiką bei mažintų plastiko kiekį. Šią technologiją galima naudoti maisto ir gėrimų pakuotėms;
 • „Sustainline“ atkreipė dėmesį į tai, kad netinkamai tvarkomos žemės ūkio atliekos sukelia didelių ekologinių problemų. Komanda rado sprendimą jas efektyviai panaudoti iš jų gaminant biologiškai skaidomas pakuotes.
 • Lietuvoje per metus išmetama apie 100 tūkst. tonų plastiko atliekų, iš jų nemažą dalį sudaro vienkartinio naudojimo gaminiai. Todėl komanda „Pack’n GREEN“ siūlo maistą išsinešti pakuoti į biologinę kompostuojamo popieriaus plaušienos pakuotę.
 • „Sweeperly“ siekia surasti sprendimą, kuris skatintų žmones labiau rūpintis savo aplinka ir padėti jai apsivalyti nuo šiukšlių. Komanda kuria skaitmeninę platformą, kuri atliks ne tik motyvacinę funkciją, bet ir pagelbės organizuojant šiukšlių rinkimo akcijas savo gyvenvietėje.
 • Komanda „Elertis“ kuria skaitmeninę atsinaujinančios energetikos rinką, kuri sujungtų visus rinkos dalyvius ir leistų tiesiogiai pirkti ir parduoti žaliąją energiją.
 • „Algy“ atrado sprendimą, kuris padėtų efektyviau panaudoti pramonei, medicinai ir visai ekosistemai itin svarbų elementą – dumblius. Komanda nori sukurti visiškai automatizuotą dumblių auginimo akvariumų tinklą, kuris filtruotų patalpų orą ir pašalintų CO2.
 • Komanda „BGW Direction“ kuria platformą, kuri žemės ūkio įmonėms padėtų lengvai įsivertinti išmetamų teršalų mastą ir gauti rekomendacijas, kaip sumažinti bei valdyti išmetamą CO2 kiekį.
 • „GreenerWhileBetter“ siekia teikti asmenines konsultavimo paslaugas, kurios padėtų verslui tapti tvaresniam ir efektyvesniam bei skatintų geriau panaudoti atsinaujinančius energijos išteklius.

Laimėtojai atstovaus Lietuvai pasauliniame konkurse

Nacionalinio finalo metu komandos pristatys savo idėjas ir varžysis dėl galimybės atstovauti Lietuvai Europos finale. Europos finalo nugalėtojai dalyvaus pasauliniame konkurse bei turės galimybę laimėti kvietimus į Europos inovacijų ir technologijų instituto akceleravimo programą „Climate-KIC“. Į Europos finalą pateks 3 komisijos atrinktos komandos. Pasiruošti tarptautiniam finalui komandoms laimėtojoms padės finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centras „ROCKIT“, skiriantis laimėtojams mentorystės sesijas. „Lietuva jau dabar yra gerai žinoma visada pasaulyje kaip finansinių technologijų centras. Tikiu, kad ateityje galime tapti ir tvarių inovacijų bei žaliojo verslumo lyderiais. Mes savo ruožtu esame pasiruošę padėti Lietuvos komandoms nustebinti pasaulį,“ – komentuoja „ROCKIT“ vadovė Šarūnė Smalakytė.

Ankstesnių metų konkurso dalyviai sėkmingai vysto idėjas

Lietuva „ClimateLaunchpad“ konkurse dalyvauja nuo 2015 metų. Mūsų šalį atstovavusios komandos didžiajame konkurso finale yra dukart pripažintos kaip vienos geriausiųjų idėjų. Tarp visų laikų TOP 15 konkurso idėjų pateko lietuvių komanda „Black is the new green“, pasiūliusi anglies pluoštą gaminti iš atsinaujinančių išteklių, ir komanda „R-solar“, pristačiusi naują efektyvesnę saulės elektrinių modulių perdirbimo technologiją.

Net kelios ankstesnių metų komandos toliau sėkmingai tęsia savo veiklą: „Biovala“ vysto mobilų bioreaktorių, skirtą užterštų žemės plotų valymui; „Popa Boat“ sukūrė ir Klaipėdoje siūlo išbandyti saulės energija varomą, aplinkai draugišką katamaraną; „HempCup“ kuria vienkartinių ir daugkartinių indų gamybos technologiją, panaudojant kanapių pluoštą bei spalius; o „BalticFreya“ plėtoja vertikalios žemdirbystės sprendimą, papildytą išmania stebėjimo sistema.

Plačiau
Finišavo tvaraus verslo skatinimo programa „Futurepreneurs“
2020-05-13

Finišavo tvaraus verslo skatinimo programa „Futurepreneurs“

Finišavo tris mėnesius trukusi tvaraus verslo skatinimo programa „Futurepreneurs“. Dėl piniginių premijų, galimybės pristatyti savo startuolio idėją Lenkijoje organizuojamame „Wolves Summit“ [...]

Finišavo tris mėnesius trukusi tvaraus verslo skatinimo programa „Futurepreneurs“. Dėl piniginių premijų, galimybės pristatyti savo startuolio idėją Lenkijoje organizuojamame „Wolves Summit“ konkurse bei gauti 10 nemokamų mentorystės valandų iš ekspertų susirungė 9 komandos. Pirmoji vieta atiteko „Elertis“ komandai, kuri kuria platformą, leisiančią̨ žmonėms pirkti ir parduoti atsinaujinančią̨ energiją saugiai ir greitai.

„Džiaugiamės, kad padėdamas skleistis 10-čiai tvaraus verslo idėjų „Futurepreneurs“ sėkmingai finišavo nepaisant karantino apribojimų. Dar daugiau – virtualūs susitikimai tapo produktyvesni, o į programą tokiomis pačiomis sąlygomis galėjo įsitraukti dalyviai iš kitų miestų ar šalių. Komandas finalinio renginio metu vertino tarptautinė komisija, kurią sudarė verslo ir tvarumo ekspertai iš Lietuvos, Nyderlandų ir Izraelio“, – sako Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko, organizuojančio „Futurepreneurs“ programą, vadovė Laima Kaušpadienė.

Pagrindinio programos partnerio banko „Swedbank“ vadovės Dovilės Grigienės teigimu, programos metu vystytos idėjos dar kartą patvirtino, kad ateitis priklauso tvariam verslui

„Tvarumas „Swedbank“ yra strateginės svarbos sritis, todėl siekiame ne tik integruoti jį į savo verslo procesus, bet ir prisidėti prie tvarumo idėjų skatinimo visuomenėje. „Futurepreneurs“ tapo ta prasminga iniciatyva, kurioje išvydome jaunus žmones, būsimus verslininkus, turėjusius galimybę savo vizijoms ir idėjoms suteikti apčiuopiamą formą. Džiugu, kad šios vizijos nuo pat pradžių savyje turėjo tvarumo elementų, o komandos – siekį spręsti visuomenei aktualias problemas“, – teigia D. Grigienė.

Tai, kad tvarumo elementas yra tarp daugelio jaunų ir būsimų verslininkų prioritetų rodo ne tik „Futurepreneurs“ dalyvių idėjos, bet ir „Swedbank“ užsakymu atlikta gyventojų apklausa. Net 73 proc. turinčių arba planuojančių savo verslą 18–29 m. šalies gyventojų sako, kad verslo esmė – rasti pusiausvyrą tarp pelno siekimo ir socialinės atsakomybės.

Tarp nugalėtojų - energetikos ir sveikatos apsaugos sričių inovacijos

Pirmąją vietą laimėjusiai „Elertis“ komandai atiteko 1 tūkst. eurų piniginis prizas bei galimybė savo idėją be papildomos atrankos pristatyti projekto partnerių iš Lenkijos organizuojame „Wolves Summit“ konkurse. Komanda siekia transformuoti esamą elektros energijos sistemą, įnešdama į rinką daugiau lankstumo, atvirumo ir inovacijų̨ bei sukurdama platformą prekybai atsinaujinančia energetika.

Savo prizą „Elertis“ taip pat skyrė ir projekto partneriai „Katalista Ventures“. „Elertis“ vystomą produktą jie išskyrė kaip tvariausią projekto idėją ir komandai padovanojo 10 valandų nemokamos savo ekspertų mentorystės.

Antrą ir trečią vietas pasidalijo komandos „Act On Crisis“ bei „Nosticks“. Joms atiteko atitinkamai 600 ir 300 eurų piniginiai prizai bei vietos „Wolves Summit“ konkurse. Komanda „Act On Crisis“ kuria programėlę, padėsiančią rūpintis emocine sveikata. Tuo metu komanda „Nosticks“ kuria medicininį prietaisą̨, kuris padėtų̨ diagnozuoti ligoninės pacientams giliųjų̨ venų̨ trombozę prieš̌ pasirodant simptomams.

Žinios ir patarimai iš sričių lyderių

Prieš tris mėnesius startavusios programos metu dalyviai turėjo galimybę išgirsti savo sričių profesionalų pranešimus bei sudalyvauti praktiniuose mokymuose. Projekto atidarymo metu patirtimi dalijosi „Silicon Vikings“ vadovė Charlotte Danielsson, „Swedbank“ vadovė D. Grigienė, „Katalista Ventures“ ir „Lietuvos verslo angelų tinklo“ atstovai

Vėliau sekė penkios praktinės mokymų sesijos. Jų metu lektoriai dalinosi savo žiniomis apie skirtingus verslo vystymo etapus. Dalyviai išgirdo praktinių patarimų ­– nuo koncepcijos iki galutinės idėjos ir jos pristatymo investuotojams. Tarp šių praktinių sesijų dalyviai dirbo komandose, konsultavosi su mentoriais.

Nuotraukų albumas: https://bit.ly/34p5pJX 

Renginio video: https://bit.ly/2Qjhecr

Plačiau
Akceleravimo programa „Futurepreneurs“: tvarumo reikia jau nuo idėjos
2020-02-12

Akceleravimo programa „Futurepreneurs“: tvarumo reikia jau nuo idėjos

Trečiadienį ketvirtą kartą Vilniuje prasidėjo tvaraus verslo akceleravimo programa „Futurepreneurs“, orientuota į labai ankstyvos stadijos verslą.

Šiemet [...]

Trečiadienį ketvirtą kartą Vilniuje prasidėjo tvaraus verslo akceleravimo programa „Futurepreneurs“, orientuota į labai ankstyvos stadijos verslą.

Šiemet programoje „Futurepreneurs“ užsiregistravo per 100 dalyvių, per trejus metus – 560, sukurta ir pristatyta 60 verslo idėjų.

Organizatoriai akcentuoja tvarumą, kuris ne tik lems didesnį startuolių, naujų verslų patrauklumą, bet ir tampa būtinybe.

„Pastaraisiais metais tvarumui skiriama vis daugiau dėmesio. Padidėjo ne tik visuomenės ir žiniasklaidos dėmesys, bet ir investicijos į tvarų, globalias problemas sprendžiantį verslą. Statistika rodo, kad šiuo metu Europoje yra daugiau nei 500 išorės investicijas pritraukusių startuolių, kurių verslo pagrindas – bent vieno iš Jungtinių Tautų iškeltų darnaus vystymosi tikslų siekimas“, – pranešime spaudai cituojama Laima Kaušpadienė, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko, organizuojančio „Futurepreneurs“ programą, vadovė.

Dovilės Grigienės, pagrindinio „Futurepreneurs“ partnerio banko „Swedbank“ vadovės, teigimu, norint, kad verslo idėja turėtų potencialą, ji nuo pat pradžių privalo būti tvari.

„Pasaulinio tvarių investicijų aljanso duomenimis, nuo 2014 m. iki 2018 m. tvarių investicijų portfelis Europoje išaugo 24%. „Swedbank“ savo veikloje taip pat puoselėja tvarumo idėjas. Manome, kad kiekvieno brandaus verslo pareiga yra šiomis idėjomis įkvėpti pradedančius verslus, dalytis su jais žiniomis“, – nurodo D. Grigienė.

Charlotte Danielsson, „Silicon Vikings“, Šiaurės Europos ir Baltijos šalių tinklo, jungiančio startuolius su Silicio slėniu, vadovė, nurodo, kad visi nauji verslai, Europoje besikuriantys startuoliai, jau skiria didelį dėmesį tvarumui.

„Tvarumo idėjų puoselėjimas kuriant startuolius, vystant verslą neabejotinai yra viena ryškesnių pastarojo meto tendencijų. Europoje darnaus vystymosi tikslai vaidina didesnį vaidmenį visų pradedančių įmonių verslo planuose negu JAV, nepaisant to, kokios srities tai startuoliai. Valstijose atsiranda vis daugiau tvarius produktus kuriančių kompanijų, tačiau jos ne visada siekia, kad jų pačių veikla būtų tvari“, – kalba Ch. Danielsson.

Tarptautinė tvaraus verslo pre-akceleravimo programa „Futurepreneurs“ veikia ketvirtus metus. Orientuota į labai ankstyvos stadijos verslą programa mokymų ir praktinių užduočių pagalba padeda išauginti startuolį nuo idėjos, iki sprendimo, kurį galima pristatyti investuotojams.

Trečiadienį startavusios programos dalyviai dirbs komandomis, savo verslo idėjas jie vystys du mėnesius. Per tą laiką bus surengtos 5-ios mokymų sesijos, kurias ves savo sričių ekspertai. Dalyviai bus supažindinami su verslo pagrindais bei svarbiausiais žingsniais, kuriuos turi atlikti būsimi sėkmingi startuoliai. Savo patirtimi čia dalinsis „Silicon Vikings“, „Swedbank“, „Katalista Ventures“ ir „Lietuvos verslo angelų tinklo“ atstovai.

Renginio video įrašas: https://bit.ly/3lf5gyI

Nuotraukų albumas: https://bit.ly/2FVLLuZ

Renginio after-movie: https://bit.ly/2EoK20u 

Plačiau
Hakatono ,,Hack4Vilnius“ nugalėtojai kuria inovatyvesnio Vilniaus viziją
2019-09-24

Hakatono ,,Hack4Vilnius“ nugalėtojai kuria inovatyvesnio Vilniaus viziją

Rugsėjo 20–22 d. vyko antrasis ,,Hack4Vilnius“ hakatonas, kurio metu dalyviai ieškojo inovatyvių sprendimų, kaip Vilniaus miestą paversti sveikesniu, švaresniu, sumanesniu  ir judresniu. ,,Inovacijų [...]

Rugsėjo 20–22 d. vyko antrasis ,,Hack4Vilnius“ hakatonas, kurio metu dalyviai ieškojo inovatyvių sprendimų, kaip Vilniaus miestą paversti sveikesniu, švaresniu, sumanesniu  ir judresniu. ,,Inovacijų savaitę“ užbaigęs renginys susilaukė daugiau nei 150 dalyvių susidomėjimo. Dvi paras trukusiame idėjų generavimo maratone savo jėgas išbandė ne tik įmonių atstovai, studentai, bet ir moksleiviai, kurių jauniausiam buvo vos trylika. 

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius sveikindamas hakatono dalyvius džiaugėsi, kad jo globojamas renginys tapo tęstiniu ir pabrėžė, kad šiuolaikiniame ir skaidriame mieste jo administravimas neapsieina be visiems atvirų duomenų. Jis taip pat linkėjo dalyviams, kad jų sukurtos idėjos taptų garsios ir už Lietuvos ribų, kaip kad pernai laimėjusi ,,GetPet“ programėlė, apie kurią rašė The Washington Post“, „The New York Times“, „MailOnline“ bei kiti portalai.

Hakatono metu dalyviai naudodamiesi atvirais Vilniaus miesto duomenimis sprendė tiek savo pačių pastebėtas sostinės problemas, tiek Vilniaus miesto savivaldybės ir kitų įstaigų iškeltus uždavinius. Viso renginio metu komandos galėjo konsultuotis su daugiau kaip 20 mentorių iš ,,Trafi“, Turto banko, ,,Susisiekimo paslaugų“, vieno iš pirmaujančių Izraelyje „Inno-Negev“ akseleratoriaus ir kitų įmonių bei organizacijų.  Komandų pasiūlytos idėjos varijavo nuo aplinkos tvarkymo sprendimų, viešų erdvių dalijimosi, demokratijos skatinimo iki Vilnių geriau pažinti leidžiančių programėlių ir savanorystę palengvinančių platformų. 

Sekmadienį iš 23 komandų buvo atrinkti ir paskelbti hakatono nugalėtojai. Pagrindinis prizas, įsteigtas įmonės ,,Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 1500 eurų čekis tolimesniam idėjos vystymui, atiteko komandai ,,RainDrop“, pateikusiai realų prototipą sensoriaus, kuris matuotų dirvožemio drėgmę ir siųstų informaciją į duomenų bazę. Realiuoju laiku drėgmę matuojantis ir informaciją perduodantis sensorius padėtų želdynų priežiūrą vykdančiai įmonei efektyviau vykdyti savo darbą, taip Vilniaus miestą paverčiant žalesniu ir patrauklesniu. 

Bilietai į „Build Stuff 2019“ konferenciją atiteko komandai ,,Vilantis“, pasiūliusiai telefono programėlę, registruojančią vairuotojų vairavimo įgūdžius ir siūliusią nuolaidomis apdovanoti pavyzdingiausius vairuotojus. ,,Lux Express“ įsteigtą prizą – bilietus pirmyn ir atgal pasirinkta kryptimi – laimėjo komanda ,,Pasaka“, pasiūliusi platformą ,,Mano Vilnius“, kuri skatintų demokratiją bei suteiktų galimybę Vilniaus miesto savivaldybei kartu su vilniečiais generuoti idėjas miestui. ,,Trafi“ įsteigtą 300 eurų ,,Amazon“ čekį laimėjo komanda, pasiūliusi geriausią mobilumo sprendimą – SMS žinute gaunamus viešojo transporto tvarkaraščius, neturintiems išmaniojo telefono. 3 mėnesių narystė VGTU ,,Linkmenų fabrike“ atiteko ,,SpaceCam“ komandai, pasiūliusiai dirbtinio intelekto sprendimą kovojant su vandalizmu mieste. 3 mėnesių narystę Saulėtekio slėnio mokslų ir technologijų parko bendradarbystės erdvėje ,,Work Inn“ laimėjo komanda ,,Susitvarkom“, kuri pasiūlė platformą, padedančią organizuotai tvarkyti šiukšlių išvežimą mieste. Code academy prizas atiteko ,,Lituanica X“ komandai, pasiūliusiai sprendimą, kaip dalintis vaikų kuriamais žaidimais interneto portaluose. 

Renginio organizatoriai: Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universitetas, „Cognizant Technology Solutions Lithuania“, „Go Vilnius“, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, ,,Inovacijų savaitė“. 

Renginio after-movie: https://bit.ly/3hp1Gjh

 

Plačiau
Įsteigtas Lietuvos švariųjų technologijų klasteris
2018-10-18

Įsteigtas Lietuvos švariųjų technologijų klasteris

Pasirašyta Lietuvos švariųjų technologijų klasterio steigimo sutartis, kurios įgyvendinime dalyvaus 25-ios įmonės, valstybės ir mokslo institucijos bei kitos organizacijos. Kaip skelbiama atsiųstame [...]

Pasirašyta Lietuvos švariųjų technologijų klasterio steigimo sutartis, kurios įgyvendinime dalyvaus 25-ios įmonės, valstybės ir mokslo institucijos bei kitos organizacijos. Kaip skelbiama atsiųstame pranešime spaudai, sutelkę žinias ir patirtį iš skirtingų sričių, klasterio nariai ketina bendradarbiauti kurdami ir plėtodami švariąsias technologijas bei tvarios veiklos sprendimus.

„Visame pasaulyje augant susirūpinimui dėl klimato kaitos ir žmogiškos veiklos padarinių aplinkai, švariosios technologijos įgyja vis didesnę reikšmę tiek įmonių veikloje, tiek visų žmonių kasdieniame gyvenime. Įsteigdami švarių technologijų klasterį norime paskatinti skirtingų verslo, mokslo ir viešųjų organizacijų kooperavimą vykdant sprendimų paiešką, kuriant ir diegiant inovacijas, galiausiai, stiprinant visos šalies įvaizdį švariųjų technologijų srityje“, – teigia naujojo klasterio koordinatoriaus „Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko“ direktorė Laima Kaušpadienė.

Pasak L. Kaušpadienės, švariosios technologijos apima bet kokį procesą, produktą ar paslaugą, kurie mažina neigiamą poveikį aplinkai per energijos vartojimo efektyvumo didinimą, tvarų resursų naudojimą, aplinkosaugines veiklas. Tai gali būti technologijos, susijusios su antrinių žaliavų perdirbimu, atsinaujinančiais energijos šaltiniais, ekologišku transportu, taupiaisiais apšvietimo sprendimais, išmaniomis pastatų valdymo sistemomis.

Pereiti prie žaliosios generacijos ir diegti kitus aplinką tausojančius sprendimus yra tarp „Lietuvos energijos“ grupės siekių.
„Lietuvos energijos“ strateginis tikslas – tapti viena inovatyviausių energetikos bendrovių pasaulyje. Be to, siekiame, kad inovacijos ir švariosios technologijos atneštų tiesioginės naudos Lietuvai. Dalyvavimas švariųjų technologijų klasterio steigime ir bendradarbiavimas su mokslo įstaigomis bei verslu yra aiškus žingsnis įgyvendinant strategijoje iškeltus tikslus“, – sako „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas.

Kaip teigia Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) rektorius prof. Alfonsas Daniūnas, jau ne vienerius metus universitetas skiria daug dėmesio darniosioms statybos, transporto, aplinkos ir energetikos technologijoms

„Mokslo institucijos atlieka svarbų vaidmenį diegiant inovacijas ir skatinant teigiamus pokyčius visuomenėje. Prisidėdami prie švarių technologijų klasterio esame pasirengę dalytis savo sukauptomis žiniomis, mokslinių tyrimų baze ir kompetencijomis sumaniųjų specializacijų srityse“, – teigia prof. A. Daniūnas.

„Mokslas, technologijos ir inovacijos – tai kiekvienos šiuolaikinės valstybės konkurencingumo pagrindas. Pasaulyje šiuo metu vyksta didelio masto klimato pokyčiai, kurie daro didesnį ar mažesnį poveikį visoms šalims, todėl tvaraus vystymosi ir švariųjų technologijų reikšmė tampa vis aktualesnė. Savalaikis šių technologijų įsisavinimas per artimiausią dešimtmetį gali lemti ne tik atskirų įmonių ar organizacijų, bet ir visos valstybės proveržį. Švariųjų technologijų klasteris yra pirmasis žingsnis siekiant šio tikslo“, – sako Vilniaus universiteto mokslo prorektorius prof. Rimantas Jankauskas.

Švariųjų technologijų klasterio steigimo sutartį pasirašė 4 klasterio nariai – „Lietuvos energija“, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universitetas ir klasterio koordinatorius „Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas“.

Iš viso klasterio veikloje dalyvauja 25 organizacijos – nuo aukštųjų mokyklų ir tyrimų institucijų, verslo įmonių iki verslo asociacijų. Klasteris yra atviras naujiems nariams, todėl tikimasi, kad ateityje prie jo prisijungs ir kitos organizacijos, norinčios prisidėti kuriant ir plėtojant inovacijas šioje srityje.

Panašūs švariųjų technologijų klasteriai veikia daugelyje pažangių pasaulio šalių. Klasteriu siekiama, kad Lietuva taptų švariųjų technologijų lydere Baltijos šalyse.

Vykdant klasterio veiklas bus didinama švariųjų technologijų sričių integracija, tarpdiscipliniškumas. Ketinama ieškoti aukštą pridėtinę vertę turinčių sprendimų švariųjų technologijų srityje pasitelkiant mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą, o kuriant bei diegiant inovacijas, bus didinamas tiek atskirų klasterio narių, tiek viso švariųjų technologijų sektoriaus konkurencingumas tarptautiniu mastu.

Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija spalio pradžioje paragino imtis aktyvių priemonių stabdant pasaulinį klimato šilimą. Siekiant išvengti dar didesnių klimato pokyčių, per artimiausią dešimtmetį į atmosferą išskiriamas anglies dvideginio kiekis, anot mokslininkų, turėtų būti sumažintas beveik du kartus, o 85 proc. visos elektros pagaminama iš atsinaujinančių energijos šaltinių

Klasterio iniciatorius „Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas“ nuo 2015 m. vykdo nacionalinę pasaulinio konkurso „Climate Launchpad“ atranką. Tai – didžiausias tarptautinis žaliųjų verslo idėjų konkursas, kurio metu ieškoma inovatyvių švariųjų technologijų sumanymų, o geriausiems projektams užtikrinamas palaikymas tolesnei jų plėtrai.

Švariųjų technologijų klasterio nariai: VšĮ „Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų̨ parkas“ (Klasterio koordinatorius), UAB „Lietuvos energija“, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universitetas, Klaipėdos universitetas, VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“, Lietuvos energetikos institutas, UAB „Rokvesta“, UAB „Birštono mineraliniai vandenys“, UAB „Eksponentė“, UAB „Bioversija“, UAB „Ineco“, UAB „Rekin“, UAB „Saulės grąža“, UAB „Super solem“, UAB „Saulės vėjo aruodai“, UAB „Soli Tek cells“, UAB „Solet technics“, UAB „Mes darom“, VšĮ „Susivienijimas ŽALI.LT“, UAB „Insectum“, Lietuvos biomasės energetikos asociacija „Litbioma“, VšĮ „Žiedinė ekonomika“, VšĮ „Žaliasis taškas“ ir VšĮ „Žaliosios politikos institutas“.

Plačiau