Naujienos

2022-02-22
Tvirtesni pamatai švariųjų technologijų įmonėms: bronzinę žymą pelnęs klasteris stiprins tarptautinį bendradarbiavimą

Šalies švariųjų technologijų sektoriui dedami tvirtesni pamatai. Šiemet Lietuvos švariųjų technologijų klasteris, koordinuojamas Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko, įvertintas bronzine klasterių vadybos kokybės žyma, kuri leis auginti grupės tarptautinį bendradarbiavimą ir konkurencingumą, didins jos matomumą ir padės klasterio nariams užtikrinčiau brautis į užsienio rinkas.

Organizacijos „The European Secretariat for Cluster Analysis“ (ESCA) suteikiamos klasterių žymos – jų valdymo meistriškumo įvertinimas, įrodantis grupės veiklumą ir atitikimą nustatytiems vadybos standartams. Organizacijoms suteikiamos trijų spalvų – auksinės, sidabrinės ir bronzinės – žymos simbolizuoja skirtingus klasterių statusus ir brandos lygius. Bronzinis įvertinimas suteikiamas klasteriams, intensyviai tobulinantiems savo valdymą ir teikiamas paslaugas.

Iki šiol Lietuvoje buvo registruota 10 klasterių, turinčių ar kada turėjusių bronzinę žymą, o šiais metais jų gretas papildė dar 7, tarp kurių – ir Lietuvos švariųjų technologijų klasteris. Dėl vertinimo varžėsi 20 klasterių, dalyvaujančių Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vykdomame „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink) projekte.

„Lietuvos švariųjų technologijų klasteris – vienas iš 17 kada nors Lietuvoje bronzine žyma sertifikuotų klasterių. Gautas įvertinimas rodo, kad klasteris – veiklus ir atitinka tam tikrus vadybos standartus. Tai mums – puikus rezultatas, turint galvoje, kad esame dar pakankamai jauna organizacija, įkurta tik kiek daugiau nei prieš 3 metus“, – džiaugėsi Laima Balčiūnė, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė.

Padės lengviau brautis į užsienio rinkas

Pasak Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko atstovų, sertifikatas ne tik įrodo klasterio brandą ir pagrindžia jo indėlį į švariųjų technologijų sektorių bei vertę jo nariams, bet ir leidžia auginti grupės konkurencingumą tarptautiniame kontekste bei atveria platesnius kelius į tarptautines rinkas.

„Gautas įvertinimas – pagrindimas, kad veikiame strategiškai, pagal nustatytus standartus ir turime ambicijų augti. Kadangi su klasteriu siekiame vis aktyviau įsitraukti į tarptautinius tinklus, konsorciumus ir dalyvauti ne tik nacionalinių paraiškų rengime, bronzinis valdymo meistriškumo įvertinimas augins grupės konkurencingumą“, – kalbėjo L. Balčiūnė.

Atstovės teigimu, sertifikatas atvers prieigą prie platesnio švariųjų technologijų įmonių bei organizacijų kontaktų tinklo, taip padėdamas didinti grupės tarptautiškumą ir matomumą, taip pat kurs aukštesnį pasitikėjimą potencialių partnerių akyse. O tai – ypač svarbu klasterio nariams, planuojantiems veiklą plėsti į naujas rinkas ir ieškantiems verslo partnerių užsienyje.

„Grupės narių branda sparčiai auga – jie vis dažniau žvalgosi ir ieško ne tik nacionalinių, bet ir tarptautinių finansavimo priemonių, pavyzdžiui, siekia dalyvauti programoje „Europos horizontas“ (angl. Horizon Europe), kurioje reikalinga burti konsorciumus su kitų šalių įmonėmis ar įstaigomis. Todėl bet kokie žingsniai, leidžiantys padidinti reikšmingo bendradarbiavimo galimybes ar palengvinti tarptautinių partnerių paiešką – būtini grupei ir jos nariams“, – pastebėjo Lietuvos švariųjų technologijų klasterio vadovė.

Šis klasterio įvertinimas glaudžiai koreliuoja su klasterio siekiais didinti narių produkcijos eksportą, kuo daugiau dėmesio skiriant naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų plėtrai. Artimiausiuose klasterio planuose – siekis pasinaudoti „Naujos galimybės LT” paramos priemone ir organizuoti verslo misijas į potencialias užsienio rinkas.

Tarsi įpareigojimas auginti vertę

Vis tik, L. Balčiūnės teigimu, šis pasiekimas kartu yra ir nemenkas įpareigojimas. 2 metams suteikiamos klasterių vadybos žymos turi būti atnaujinamos, o dar svarbiau – jos tampa  įpareigojimu nuolat tobulinti valdymą, stiprinti paslaugas, kad šios kurtų didesnę vertę klasterio nariams ir šalies švariųjų technologijų sektoriui.

Atstovės teigimu, sertifikavimo proceso metu buvo atlikta išsami klasterio analizė, kurios metu organizacija lyginama su kitais Europoje esančiais ir tame pačiame sektoriuje veikiančiais klasteriais, identifikuojamos stiprybės ir vietos, reikalaujančios daugiau darbo. Tai nubrėžė gaires tolimesniam grupės augimui ir vystymui.

„Klasterio ateities planai – kaip niekad aiškūs. Atsižvelgdami į gautas rekomendacijas, tobulinsime klasterio veiklas ir vidinius procesus, sieksime aktyviau įsitraukti į tarptautinius tinklus. Ypatingai svarbu bus akceleruoti narių bendradarbiavimą, skatinti dalijimąsi žiniomis ir patirtimi, konsultuoti finansavimo ir eksporto klausimais“, – vardijo Lietuvos švariųjų technologijų klasterio vadovė.

Lietuvos švariųjų technologijų klasteris siekia skatinti švariąsias technologijos šalyje ir šiuo metu jungia 39 narius – šioje srityje veikiančias organizacijas. Klasterio veikla siekiama didinti Lietuvos švariųjų technologijų sektoriaus konkurencingumą tarptautiniu mastu, o vienas pagrindinių tikslų – padėti Lietuvai tapti švariųjų technologijų lydere Baltijos šalyse.

Jeigu turite klausimų ar norėtumėte prisijungti prie klasterio, susisiekite el. paštu info@cleantechlithuania.lt 

Kitos naujienos
6682