Naujienos

2021-01-27
„Cyber POD“ 3D spausdintuvas – galimybė atspausdinti veikiantį elektronikos prietaisą

.„Siekiant parodyti kuriamos technologijos galimybes, planuojame, jog netolimoje ateityje atspausdinsime mini droną, kuris išskris tiesiai iš spausdintuvo“, – sako Einius Okunevičius, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko CERN inkubatoriuje esančio startuolio „Cyber POD“ įkūrėjas. Kartu su Gintautu Palikša ir už verslo vystymą atsakingu Andriumi Mironovskiu jie kuria 3D spausdintuvą, gebantį spausdinti ne tik pavienes detales, bet ištisas mikroschemas.

„Jei šiuolaikiniai spausdintuvai gali spausdinti metalą arba plastiką, tai mes šias dvi galimybes apjungėme į vieną įrenginį. Tai leidžia iš karto spausdinti elektronikos takelius, kurie labai reikalingi elektros pramonei. Kuriame technologiją ir įrangą, kurią pasitelkus būtų galima atspausdinti visą elektroninį prietaisą, t. y. atspausdinti pačias mažiausias elektrines grandines, sudėti mikroprocesorius, net prietaiso korpusą ir taip sukurti visą veikiantį produktą, pavyzdžiui, kompiuterio pelę, ausines ar specialius akinius“, – pasakoja E. Okunevičius.

Startuolio vystomas sprendimas orientuotas į 3D spausdinimo elektronikos rinką, kuri – dar visiškai nauja. Pasak „Cyber POD“ įkūrėjo, nors šiuo metu rinkoje galima rasti įmonių, kuriančių spausdintuvus elektroninėms plokštėms gaminti, o tokie įrenginiai tampa puikia alternatyva tradicinei gamybai, lietuviško startuolio tikslas – kompleksinis spausdintuvas.

Atstos dešimtis panašių prietaisų

„Cyber POD“ kuriamas 3D spausdintuvas taps įrenginiu, gaminančiu beveik visą ar bent jau didžiąją dalį galutinio prietaiso, tad laboratorijose nereikės turėti dešimčių įvairių prietaisų, spausdinančių skirtingas detales. Tai sutrumpins gamybos laiką ir padės sumažinti finansines išlaidas.

„Dabar pasigaminti korpusą su 3D spausdintuvu gali užtrukti apie vieną dieną, o štai elektroninės dalies gamybai gali prireikti savaitės ar netgi mėnesio. Galimybė sutrumpinti šio etapo trukmę – labai svarbi, ypač kalbant apie pirmuosius gaminio bandymus. Inžinierių tikslas nėra viską pagaminti idealiai būtinai iš pirmojo karto. Jie supranta, kad pirmuoju bandymu retai kas gaunasi puikiai, tačiau kiekvienas papildomas produkto gaminimas tradiciniu būdu jiems kainuoja brangiai ir reikalauja ilgo laukimo. Mūsų kuriamo 3D spausdintuvo nauda bus ypač pastebima šiame bandymų ir klaidų etape. Šis spausdintuvas ne tik palengvins patį dizaino kūrimą, sumažins inžinieriui tenkančio darbo dalį, bet kartu ir stipriai sutrumpins bei atpigins visą procesą“, – pažymi E. Okunevičius.

Kad su „Cyber POD“ kuriamu 3D spausdintu dirbti nebūtų ypač sudėtinga, startuolio įkūrėjai kartu vysto ir specialią programinę įrangą. Ši darbą su nauja technologija pavers paprastesniu ir lengvesniu.

Nuo studijų temos iki startuolio idėjos

Okunevičius pasakoja, kad pridėtinės gamybos būdais atspausdintas mikroschemas gaminti galinčio 3D spausdintuvo idėja  jam gimė dar studijuojant viename Vokietijos universitete ir rengiantis baigiamajam darbui. Nors 3D spausdinimo technologija tuomet jau nebuvo nauja, elektronikos spausdinimo sprendimas greito prototipavimo srityje buvo visiškai naujas tarp technologijos entuziastų.

„3D spausdinimas – tiek metalo, tiek ir plastiko – jau buvo pasistūmėjęs. Tačiau išnagrinėjęs rinką pastebėjau, kad elektronikos spausdinimo sprendimų vystymasis palyginus yra vos egzistuojantis.  Kodėl tai svarbu? Plastiko ar metalo spausdinimas – tai detalių spausdinimas, o štai elektronikos spausdinimas –  kur kas sudėtingesnis, platesnis, bet ne mažiau reikalingas procesas. Toliau gilindamasis pastebėjau, kad egzistuoja technologinis sprendimas, kuris galėtų veikti. Su šia hipoteze ir nusprendžiau pradėti savo baigiamąjį darbą, tad grįžau į Lietuvą ir pakalbinau savo dabartinį verslo partnerį. Pradėjome dirbti su Vilniaus universiteto lazerinių tyrimų centru ir sėkmingai patvirtinome hipotezę“, – prisimena startuolio įkūrėjas. 

Toliau vystyti idėją ir paversti ją startuolio pagrindu E. Okunevičių pastūmėjo nuolat pastebimas tokio sprendimo trūkumas rinkoje. Elektronikos dalių gamyba ne tik užtrunka ilgiausiai visame produkto gamybos procese, reikalauja nemažų finansinių resursų, bet ir yra stiprus faktorius, nulemiantis startuolio sėkmę. Tad sutrumpinus šį etapą, ne vienos naujos įmonės darbas taptų lengvesnis, o kelias į sėkmę – spartesnis.

Pirmieji bandymai – jau po kelių mėnesių

„Cyber POD“ kuriamas 3D spausdintuvas, pirmiausia, bus skirtas laboratorijoms, kuriose galės būti pritaikomas skirtingiems procesams atlikti, pavyzdžiui, moksliniams tyrimams. Prietaisas turėtų tapti ne mažiau naudingu įrenginiu universitetams, mokslo ar didesnių verslo kompanijų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centrams. Taip pat – įvairiems elektronikos produktų kūrimo centrams, kur greitas produkto kurimo ciklas – ypač svarbus kriterijus jų kasdieniame darbe.

Šiuo metu 3D spausdintuvas – vis dar produkto kūrimo procese: tobulinama ir išbaigiama spausdinimo technologija. Tačiau jau pavasarį komanda planuoja pradėti pirmuosius beta testavimus.

Užbaigę artimiausią, technologijos kūrimo,  etapą, startuolio nariai planuoja atspausdinti visiškai veikiantį mini droną, kuris išskristų iš paties spausdintuvo.

Kartu su „Volatile technologies LT“ ir „Paulai Tech“  startuolis, „Cyber POD“ pateko į CERN inkubatorių, įsikūrusį Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parke. Per dvejų metų inkubavimo periodą startuolis gaus 40.000 Eur finansinę paramą. Taip pat – iki 40 valandų nemokamų konsultacijų su ekspertais bei kitas inovacijų paramos paslaugas.

Kitos naujienos
5389