Svarbiu žingsniu link tvaresnės žemės ūkio praktikos tapo Nando hakatonas, surengtas Saulėtekio technologijų parke. Šis renginys buvo skirtas spręsti opias Europos žemės ūkio pertręšimo problemas. Pati iniciatyva, remiama Interreg Baltijos Jūros regiono programos, yra didesnio projekto „BioBoosters“ dalis, kuriuo siekiama skatinti ekologiškas inovacijas bioekonomikos sektoriuje keliose Europos šalyse.
Pertręšimas, pasireiškiantis pertekliniu azoto ir fosfatų naudojimu, kelia dideles grėsmes vandens taršai, dirvožemio kokybei, biologinės įvairovės nykimui ir žmonių sveikatai. Reaguojant į šias problemas, Nando hakatono tikslas buvo suburti žmones iš visos Europos bei siekti paskatinti sprendimus, remiančius atsakingą verslą ir perėjimą prie žiedinės ekonomikos.
„Dirbdami įmonėje, jau keletą metų plėtojančioje žemės ūkio produktus, pastebėjome opią problemą dėl per didelio mineralinių trąšų naudojimo. Pertekliniai nitratai ir fosfatai patenka į gruntinius vandenis, sutrikdydami natūralius biologinius procesus dirvožemyje, todėl šiame hakatone pagrindiniu iššūkiu tapo mineralinių trąšų naudojimo žemės ūkyje optimizavimas ir nekenksmingų trąšų alternatyvų paieškos“, – sako Nando inovacijų vadovas ir hakatono mentorius Jonas Ignatavičius.
Renginyje dalyvavo šešios dinamiškos komandos, kurios pristatė moderniausius sprendimus, skirtus spręsti pertręšimo problemas:
- „GreenFly“, pritaikiusi dronų technologiją detaliam pasėlių skenavimui ir analizei, leidžiančiam optimizuoti trąšų naudojimą ir pagerinti derlių sveikatą.
- „Organe“, sukūrusi „CropManager“ programinę įrangą tiksliam trąšų planavimui ir biotrąšų naudojimui.
- „FLOC Ammonia Solutions“, pristačiusi išmanusias membranines sistemas NPK (azoto, fosforo,kalio) atskyrimui iš mėšlo.
- „Agrisense“, pristatę inovatyvius NPK jutiklius nuolatiniam dirvožemio stebėjimui.
- „Agrolinera“, pasiūliusi naują požiūrį į mėšlo tvarkymą ir atskyrimą.
- „Deep Scientific“ ir „VakeWorks“, pasiūliusios pažangius analitinius įrankius maistinių medžiagų kiekiui ir dirvožemio sudėčiai įvertinti.
Hakatonas baigėsi „GreenFly“ pergale su jų sukurta inovatyvia dronų technologija bei jos panaudojimu tręšimui optimizuoti ir derlio kokybei gerinti. Garbės apdovanojimas skirtas „Agrisense“ už jų pionierišką NPK jutiklių technologiją.
„Labai džiaugiamės galimybe dalyvauti Nando Hakatone. Miegojome nedaug, beveik visą naktį dirbome tobulindami savo dronų technologijos pristatymą. Mentorystė padėjo mums nušlifuoti idėją tiek, kad ji laimėtų“, – teigė „Green Fly“ atstovai Meda Surdokaitė, Dovydas Bernatavičius, Simas Mukauskas ir Kajus Černiauskas.
„Maloniai nustebino aktyvus tiek Lietuvos, tiek užsienio komandų dalyvavimas. Iš viso gavome 14 paraiškų ir finaliniam etapui atrinkome 6. Komandos pasiūlė įvairių sprendimų – nuo specializuotų dirvožemio jutiklių, mobiliųjų programėlių, liekanų tvarkymo variantų iki dirbtinio intelekto panaudojimo su dronais. Žadame tęsti bendradarbiavimą su laimėjusia komanda, kuri siūlo trąšų mažinimo sprendimą naudojant dirbtinį intelektą ir daugiaspektrinius dronus. Jau esame pradėję bendradarbiauti ir su kitomis dalyvavusiomis įmonėmis, kurios jos testuoja sprendimus su mūsų kuriamais produktais“, – sako Justinas Taruška, Nando generalinis direktorius ir komisijos narys.
Nando Hakatono sėkmė – reikšmingas žingsnis mūsų įsipareigojimui tvaraus žemės ūkio ir aplinkosaugos srityse. Pasitelkdami tarptautinio bendradarbiavimo ir inovacijų galią, Nando ir jo partneriai ir toliau pirmauja kuriant sprendimus, kurie ne tik tenkina šiandienos poreikius, bet ir saugo rytojaus išteklius.
Kitos naujienos